I mændenes turnering spillede 11 hold om to pladser ved B-EM senere på året i Esbjerg, Danmark. Holdene spiller først et grundspil alle-mod-alle, hvorefter de fire bedste hold gik videre til slutspillet, der blev afviklet som et Page playoff.
Dato
|
Tid
|
Bane A
|
Bane B
|
Bane C
|
Bane D
|
Bane E
|
12.10.
|
16:30
|
Irland - Andorra
|
11-11
|
Slovakiet - Serbien
|
7-2
|
Hviderusl. - Slovenien
|
3-6
|
Bulgarien - Rumænien
|
6-4
|
Island - Luxembourg
|
3-7
|
13.10.
|
08:00
|
Frankrig - Hviderusl.
|
9-2
|
Island - Andorra
|
11-61
|
Rumænien - Irland
|
5-8
|
Slovenien - Luxemb.
|
9-7
|
Bulgarien - Slovakiet
|
12-10
|
16:00
|
Serbien - Rumænien
|
13-10
|
Irland - Bulgarien
|
7-3
|
Frankrig - Slovakiet
|
2-6
|
Island - Hviderusland
|
15-11
|
Andorra - Slovenien
|
01-10
|
20:00
|
Bulgarien - Island
|
9-3
|
Rumænien - Slovenien
|
13-11
|
Luxembourg - Serbien
|
5-7
|
Slovakiet - Andorra
|
9-2
|
Irland - Frankrig
|
1-8
|
14.10.
|
12:00
|
Slovakiet - Slovenien
|
5-3
|
Frankrig - Luxembourg
|
7-3
|
Bulgarien - Andorra
|
9-2
|
Serbien - Irland
|
7-4
|
Rumænien - Hviderusl.
|
2-5
|
20:00
|
Andorra - Luxembourg
|
12-10
|
Hviderusl. - Slovakiet
|
2-6
|
Island - Rumænien
|
1-7
|
Frankrig - Slovenien
|
7-3
|
Serbien - Bulgarien
|
4-8
|
15.10.
|
08:00
|
Hviderusland - Irland
|
7-8
|
Andorra - Rumænien
|
01-10
|
Serbien - Frankrig
|
9-6
|
Luxemb. - Slovakiet
|
4-9
|
Slovenien - Island
|
8-1
|
16:00
|
Rumænien - Slovakiet
|
2-7
|
Serbien - Island
|
8-2
|
Irland - Luxembourg
|
6-2
|
Hviderusl. - Bulgarien
|
9-2
|
Frankrig - Andorra
|
14-10
|
20:00
|
Luxemb. - Bulgarien
|
7-6
|
Slovenien - Irland
|
8-1
|
Slovakiet - Island
|
10-31
|
Rumænien - Frankrig
|
1-9
|
Hviderusland - Serbien
|
6-7
|
16.10.
|
12:00
|
Island - Frankrig
|
16-10
|
Luxemb. - Hviderusl.
|
3-7
|
Slovenien - Bulgarien
|
5-3
|
Andorra - Serbien
|
5-8
|
Slovakiet - Irland
|
2-4
|
20:00
|
Slovenien - Serbien
|
7-5
|
Bulgarien - Frankrig
|
5-4
|
Andorra - Hviderusl.
|
3-6
|
Irland - Island
|
10-41
|
Luxemb. - Rumænien
|
7-6
|
Plac.
|
Hold
|
Kampe
|
Vundne
|
Tabte
|
Indb.
|
DSC (cm)
|
1.
|
Slovakiet
|
10
|
9
|
1
|
|
|
2.
|
Slovenien
|
10
|
8
|
2
|
|
|
3.
|
Frankrig (N)
|
10
|
7
|
3
|
w1
|
|
4.
|
Irland
|
10
|
7
|
3
|
w0
|
|
5.
|
Serbien
|
10
|
6
|
4
|
|
|
6.
|
Hviderusland
|
10
|
5
|
5
|
w1
|
|
7.
|
Bulgarien
|
10
|
5
|
5
|
w0
|
|
8.
|
Luxembourg
|
10
|
4
|
6
|
|
|
9.
|
Rumænien (N)
|
10
|
3
|
7
|
|
|
10.
|
Island
|
10
|
1
|
9
|
|
|
11.
|
Andorra
|
10
|
0
|
10
|
|
|
Slutspillet havde deltagelse af de fire bedste hold fra grundspillet og afvikledes som et Page playoff. Holdene, der sluttede som nr. 1 og 2 i grundspillet, Slovakiet og Slovenien, spillede i playoff 1/2 om førstepladsen og den ene plads ved B-EM. Taberen af playoff 1/2 gik videre til semifinalen, hvor holdet spillede mod vinderen af playoff 3/4 om andenpladsen og den anden plads ved B-EM.
Playoff 1/2
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
EE
|
|
Total
|
Slovenien (2)
|
|
|
1
|
2
|
1
|
1
|
0
|
3
|
X
|
X
|
-
|
|
8
|
Slovakiet (1)
|
|
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
-
|
|
1
|
Playoff 3/4
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
EE
|
|
Total
|
Frankrig (3)
|
|
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
-
|
|
5
|
Irland (4)
|
|
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
-
|
|
3
|
Semifinale
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
EE
|
|
Total
|
Frankrig (3)
|
|
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
0
|
-
|
|
5
|
Slovakiet (1)
|
|
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
-
|
|
7
|
Plac.
|
Hold
|
4
|
3
|
2
|
1
|
Reserve
|
Kommentar
|
Guld
|
Slovenien
|
Gašper Uršič
|
Tomas Tišler
|
Jure Čulić
|
Jošt Lajovec
|
Gregor Verbinc
|
Kvalificeret til B-EM i curling 2015
|
Sølv
|
Slovakiet
|
David Mišun
|
Patrik Kaprálik
|
Juraj Gallo
|
Jakub Polak
|
František Pitoňák
|
Bronze
|
Frankrig (N)
|
Wilfried Coulot
|
Jean-Olivier Biechely
|
Louis Pizon
|
Simon Pagnot
|
Sylvain Mouterde
|
|
4.
|
Irland
|
James Russell
|
John Furey
|
Craig Whyte
|
Eoin McCrossan
|
|
5.
|
Serbien
|
Đorđe Nešković
|
Bojan Mijatović
|
Goran Ungurović
|
Filip Stojanović
|
Marko Stojanović
|
6.
|
Hviderusland
|
Pavel Petrov
|
Dmitrij Barkan
|
Andrej Jurkevitj
|
Mikalaj Krysjtopa
|
Ilja Kazlouski
|
7.
|
Bulgarien
|
Reto Seiler
|
Bojidar Momerin
|
Petar Tjakarov
|
Nikolaj Runtov
|
Stanko Velinov
|
8.
|
Luxembourg
|
Marc Hansen
|
Kyle Edwards
|
Ian Munn
|
Alex Benoy
|
Philippe Husi
|
9.
|
Rumænien (N)
|
Allen Coliban
|
Valentin Anghelinei
|
Attila Gall
|
Cristian Matau
|
|
10.
|
Island
|
Kristján Þorkelsson
|
Kristján Bjarnason
|
Ólafur Hreinsson
|
Rúnar Steingrímsson
|
|
11.
|
Andorra
|
Josep Garcia
|
Oscar Zazo
|
Josep Caubet
|
Oscar Garcia
|
|
I kvindernes turnering spillede 11 hold om to pladser ved B-EM senere på året i Esbjerg, Danmark. Holdene spillede først et grundspil alle-mod-alle, hvorefter de fire bedste hold gik videre til slutspillet, der blev afviklet som et Page playoff.
Dato
|
Tid
|
Bane B
|
Bane C
|
Bane D
|
Bane E/F
|
12.10.
|
16:30
|
|
Slovakiet - Irland
|
12-9
|
13.10.
|
12:00
|
Kroatien - Frankrig
|
7-8
|
Hviderusl. - Spanien
|
4-3
|
Irland - Slovenien
|
6-7
|
Slovakiet - Rumænien
|
15-2
|
16:00
|
|
Rumænien - Slovenien
|
5-6
|
20:00
|
|
Hviderusl. - Kroatien
|
4-6
|
14.10.
|
08:00
|
Hviderusl. - Slovenien
|
7-3
|
Slovakiet - Frankrig
|
3-8
|
Spanien - Rumænien
|
10-4
|
Irland - Kroatien
|
8-3
|
16:00
|
Rumænien - Kroatien
|
3-10
|
Spanien - Irland
|
3-8
|
Slovakiet - Hviderusl.
|
3-1
|
Frankrig - Slovenien
|
6-1
|
15.10.
|
12:00
|
Spanien - Slovakiet
|
7-9
|
Slovenien - Kroatien
|
5-4
|
Rumænien - Frankrig
|
6-9
|
Hviderusl. - Irland
|
8-3
|
20:00
|
|
Spanien - Frankrig
|
5-9
|
16.10.
|
08:00
|
Irland - Rumænien
|
4-12
|
Frankrig - Hviderusl.
|
9-2
|
Slovenien - Slovakiet
|
2-6
|
Kroatien - Spanien
|
5-8
|
16:00
|
Slovenien - Spanien
|
3-6
|
Kroatien - Slovakiet
|
2-13
|
Frankrig - Irland
|
4-9
|
Rumænien - Hviderusl.
|
4-8
|
Tiebreaker om fjerdepladsen
|
17.10.
|
08:00
|
|
Irland - Spanien
|
11-1
|
Plac.
|
Hold
|
Kampe
|
Vundne
|
Tabte
|
Indb.
|
DSC
|
1.
|
Frankrig
|
7
|
6
|
1
|
w1
|
|
2.
|
Slovakiet (N)
|
7
|
6
|
1
|
w0
|
|
3.
|
Hviderusland (N)
|
7
|
4
|
3
|
|
|
4.
|
Irland
|
7
|
3
|
4
|
w1
|
104,13 cm + TB
|
5.
|
Spanien
|
7
|
3
|
4
|
w1
|
92,56 cm + TB
|
6.
|
Slovenien
|
7
|
3
|
4
|
w1
|
107,58 cm
|
7.
|
Kroatien
|
7
|
2
|
5
|
|
|
8.
|
Rumænien
|
7
|
1
|
6
|
|
|
Slutspillet havde deltagelse af de fire bedste hold fra grundspillet og afvikledes som et Page playoff. Holdene, der sluttede som nr. 1 og 2 i grundspillet, spillede i playoff 1/2 om førstepladsen og den ene plads ved B-EM. Taberen af playoff 1/2 gik videre til semifinalen, hvor holdet spillede mod vinderen af playoff 3/4 om andenpladsen og den anden plads ved B-EM.
Playoff 1/2
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
EE
|
|
Total
|
Frankrig (1)
|
|
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
-
|
|
6
|
Slovakiet (2)
|
|
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
-
|
|
4
|
Playoff 3/4
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
EE
|
|
Total
|
Hviderusland (3)
|
|
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
-
|
|
5
|
Irland (4)
|
|
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
-
|
|
7
|
Semifinale
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
EE
|
|
Total
|
Slovakiet (2)
|
|
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
0
|
1
|
|
7
|
Irland (4)
|
|
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
0
|
|
6
|
Plac.
|
Hold
|
4
|
3
|
2
|
1
|
Reserve
|
Kommentar
|
Guld
|
Frankrig
|
Pauline Jeanneret
|
Manon Humbert
|
Malaurie Boissenin
|
Elisa Pagnier
|
Laura Girardet
|
Kvalificeret til B-EM i curling 2015
|
Sølv
|
Slovakiet (N)
|
Gabriela Kajanová
|
Silvia Sýkorová
|
Linda Haferová
|
Terézia Gabovičová
|
Veronika Kvašňovská
|
Bronze
|
Irland
|
Alison Fyfe
|
Hazel Gormley-Leahy
|
Ailsa Anderson
|
Katie Kerr
|
Clare McCormick
|
|
4.
|
Hviderusland (N)
|
Alina Pauliutjyk
|
Darija Bogatova
|
Natalija Sviarzjynskaja
|
Aryna Sviarzjynskaja
|
Marharyta Dziasjuk
|
5.
|
Spanien
|
Irantzu García
|
Maria Fernández
|
Sorkunde Vez
|
Onditz Pereira
|
Raquel Pascua
|
6.
|
Slovenien
|
Nina Kremžar
|
Špela Bizjan
|
Gaja Plazl
|
Patricija Černe
|
Eva Sever
|
7.
|
Kroatien
|
Iva Penava
|
Iva Roso
|
Antonio Maričević
|
Anita Šajfar
|
Lucija Fabijanić
|
8.
|
Rumænien
|
Raluca Daiana Colceriu
|
Bianca Neagoe
|
Cristina Alina Marin
|
Ana-Maria Saracu
|
|
Kilder / eksterne henvisninger
redigér