The calendar was announced on 23 December 2020 with 7 rounds scheduled.[1]
Circuit/Location
Date
Supporting
1
1
Automotodróm Slovakia Ring , Orechová Potôň , Slovakia
7–9 May
TCR Eastern Europe Trophy
2
2
3
Circuit Paul Ricard , Le Castellet , France
28–30 May
GT World Challenge Europe Endurance Cup
4
3
5
Circuit Zandvoort , Zandvoort , Netherlands
18–20 June
GT World Challenge Europe Sprint Cup
6
4
7
Circuit de Spa-Francorchamps , Stavelot , Belgium
29–31 July
Spa 24 Hours
8
5
9
Nürburgring , Nürburg , Germany
3–5 September
GT World Challenge Europe Endurance Cup
10
6
11
Autodromo Nazionale Monza , Monza , Italy
24–26 September
International GT Open F4 French Championship
12
7
13
Circuit de Barcelona-Catalunya , Montmeló , Spain
8–10 October
GT World Challenge Europe Endurance Cup
14
The Circuito del Jarama and Circuit of Zolder rounds were dropped out of the calendar
Nurburgring and Slovakiaring were included in the calendar.
Hankook is the official tire supplier.
Icon
Class
R
Eligible for TCR Europe Rookie Trophy
J
Eligible for TCR Europe Junior Trophy
Y
G
Guest drivers ineligible to score points
SMC Junior Motorsport will enter a Peugeot 308 TCR for Fernando Navarrete, who will be competing in a partial campaign during the season
Brutal Fish Racing will enter three Honda Civic Type R TCR, as last year. Martin Ryba, Isidro Callejas and Jack Young are confirmed. Dan Lloyd left the series to return the British Touring Car Championship and join Power Maxed Racing , but will remain within the team as a driver coach.[24] [25]
Tom Coronel will move from Boutsen Ginion Racing to Comtoyou Racing to replace Mehdi Bennani and he will be joined by 2020 TCR Eastern Europe winner Dušan Borković who returns to the series after having last raced in 2019 for Autodis Racing by Target Competition to replace Sami Taoufik.
After running a partial campaign during the 2020 season, Volcano Motorsport will enter the series full-time, but will enter two all new Cupra León Competición TCR cars for Evgeni Leonov and Mikel Azcona .
Sébastien Loeb Racing will enter four Hyundai Elantra N TCR cars during the season. Niels Langeveld, Felice Jelmini and Sami Taoufik have been confirmed to be three of the team's entries, Mehdi Bennani returns to the team.
Team Clairet Sport will enter two Peugeot 308 TCR and two Cupra Leon TCR. Teddy Clairet, Jimmy Clairet and Gilles Colombani were remained at the team but Gilles Colombani will switch from Peugeot 308 TCR to Cupra León TCR and Sylvain Pussier returned to the series and Team Clairet Sport to replace Stéphane Ventaja.
Dániel Nagy will move from Hyundai i30 N TCR to Cupra León Competición TCR and return to Zengő Motorsport .
Results and standings
edit
Scoring system
Position
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th
Qualifying
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
—
Race
40
35
30
27
24
21
18
15
13
11
9
7
5
3
1
Driver
SVK
LEC
ZAN
SPA
NUR
MNZ
BAR
1
Mikel Azcona
1 2
2
68
2
1 4
1
15
1
2 7
4
1 1
WD
432
2
Franco Girolami
126
3
79
5
57
1
57
7
22
2
1 1
19
17
5
353
3
Niels Langeveld
4
21†
45
Ret
49
2
8
5
3 3
4
10
14
66
4
295
4
Tom Coronel
5 1
6
9
8
1 2
Ret
10
10
56
Ret
34
2
14
WD
258
5
Mehdi Bennani
610
1
182
6
125
6
22
9
11
14
21†
12
107
2
252
6
Jimmy Clairet
Ret
9
37
1
78
5
13
11
15
11
48
6
9
16
247
7
Nicolas Baert
23
8
15
13
64
8
66
8
14
8
810
8
44
8
242
8
Teddy Clairet
Ret
14
1 1
Ret
16
13
78
3
44
7
Ret
9
23
3
220
9
Sami Taoufik
17
Ret
Ret4
3
1010
7
45
6
9
12
5
10
32
15
216
10
Jack Young
11
11
56
Ret
2 1
9
18†
13
1710
3
Ret2
3
88
12
205
11
Isidro Callejas
188
7
Ret
10
86
3
99
4
7 1
10
Ret5
11
59
DSQ
204
12
Dušan Borković
74
10
14
11
33
4
12
14
8
9
76
7
DNS
WD
192
13
Maťo Homola
DNS
12
11
9
13
11
143
2
10
Ret
69
1
13
7
186
14
Felice Jelmini
89
13
2 3
7
17
Ret
3 1
Ret
13
Ret
Ret3
5
Ret
9
173
15
Klim Gavrilov
Ret7
4
13
15
9
Ret
1110
12
67
6
15
16
1110
1
164
16
Viktor Davidovski
13
18
810
4
11
10
189
13
9
26
12
19
95
17
Jáchym Galáš
16
16
12
Ret
DSQ
17
Ret
16
128
5
Ret
17
15
6
63
18
Dániel Nagy
35
5
60
19
Martin Ryba
10
15
16
16
14
12
15
15
16
15
Ret
Ret
75
Ret
49
20
Evgeni Leonov
9
17
10
12
15
Ret
17
Ret
13
15
16
17
38
21
Sylvain Pussier
14
19
19
14
19
15
Ret
DNS
Ret
16
20
18
18
11
16
22
Gilles Colombani
15
20
17
17
18
14
16
17
19
17
16
22
DNS
10
15
23
Bartosz Groszek
11
13
WD
WD
14
24
Rubén Fernández
12
Ret
7
25
Sergio López Bolotin
Ret
20
20
13
5
26
Damiano Reduzzi
14
21
3
=
Felipe Fernández
Ret
14
3
NC
Gustav Birch
20
16
17
23
0
NC
Łukasz Stolarczyk
20
18
18
25
0
NC
Giacomo Ghermandi
19
18
0
NC
Petr Čížek
19
24
WD
WD
0
Driver
SVK
LEC
ZAN
SPA
NUR
MNZ
BAR
Colour
Result
Gold
Winner
Silver
Second place
Bronze
Third place
Green
Points finish
Blue
Non-points finish
Non-classified finish (NC)
Purple
Retired (Ret)
Red
Did not qualify (DNQ)
Did not pre-qualify (DNPQ)
Black
Disqualified (DSQ)
White
Did not start (DNS)
Withdrew (WD)
Race cancelled (C)
Blank
Did not practice (DNP)
Did not arrive (DNA)
Excluded (EX)
Bold – Pole
Italics – Fastest Lap
† – Drivers did not finish the race, but were classified as they completed over 75% of the race distance.
Pos.
Team
Pts.
1
Sébastien Loeb Racing
759
2
Comtoyou Racing
605
3
Volcano Motorsport
562
4
Team Clairet Sport
542
5
PSS Racing Team
484
6
Brutal Fish Racing Team
481
7
Janík Motorsport
295
8
VRC Team
137
9
Zengő Motorsport
61
10
RC2 Junior Team
26
11
Horňák-Aditis
20
12
Brianmadsen Sport
10
13
Trico WRT
5
14
Lema Racing
4
=
BTC Maszyny Racing
4
TCR BeNeLux Drivers' standings (top 3)
edit
Driver
1
Niels Langeveld
?
2
?
3
?
Driver