EHF Liga Mistrzów 2017/2018
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | |||
Otwarcie |
2 września 2017 | ||
Zamknięcie (finał) |
27 maja 2018, Kolonia | ||
Liczba drużyn |
31 | ||
Liczba aren |
28 (w 27 miastach) | ||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów |
204 | ||
Liczba bramek[1] |
11516 (56,45 na mecz) | ||
Oglądalność |
805 113 (3947 na mecz) | ||
Strona internetowa |
EHF Liga Mistrzów 2017/2018 – 58. edycja Ligi Mistrzów w piłce ręcznej mężczyzn. Termin zgłaszania drużyn upłynął 7 czerwca 2017[2]. Do występów w EHF Liga Mistrzów uprawnionych było na podstawie rankingu EHF 29 drużyn. Chęć występów zgłosiły łącznie 43 drużyny: 24 drużyny z rankingu EHF (z występów w EHF Lidze Mistrzów zrezygnowały: HC Dukla Praga, Achilles Bocholt, Dikeas Ateny, Valur Reykjavík i RK Vojvodina i wystąpiły w rozgrywkach Pucharu EHF), 15 drużyn ubiegało się o "dziką kartę", a 4 drużyny spoza rankingu EHF: SERVITI Põlva, Maccabi Riszon le-Cijjon, Dragūnas Kłajpeda i Handball Esch zgłosiły akces do rozgrywek[3]. EHF skreśliło z rozgrywek Ligi Mistrzów holenderski zespół Limburg Lions, który wystąpi od rundy drugiej Pucharu EHF i przyznało 8 "dzikich kart" w zależności od osiągnięć danej drużyny w występach w europejskich pucharach oraz kryteriów ustalonych przez EHF. Zatwierdzenie drużyn nastąpiło podczas posiedzenia EHF Executive Committee w Zagrzebiu 24 czerwca 2017[4].
W fazie grupowej wystąpiło, podobnie jak w poprzednich sezonach, 28 drużyn i zostały one podzielone na dwie 8-zespołowe i dwie 6-zespołowe grupy.
Turniej finałowy z udziałem czterech najlepszych drużyn Starego Kontynentu został rozegrany tak jak w dwóch poprzednich edycjach, w hali Lanxess Arena w Kolonii w dniach 26-27 maja 2018.
Drużyny uczestniczące
[edytuj | edytuj kod]Z 43 zgłoszonych drużyn EHF zaakceptowała zgłoszenia 31 drużyn. 27 drużyn wystąpiło w fazie grupowej, zaś 4 drużyny rozegrały turniej kwalifikacyjny o jedno miejsca uprawniające do występów w fazie grupowej. Przegrani z turnieju kwalifikacyjnego uczestniczyli w rozgrywkach Pucharu EHF.
Grupy A, B | |||
---|---|---|---|
MVM Veszprém KC (1.) | Rhein-Neckar Löwen (1.) | RK Wardar Skopje (1.)OT | PGE Vive Kielce (1.) |
Paris SG Handball (1.) | THW Kiel (3.) | SG Flensburg-Handewitt (2.) | RK Zagrzeb (1.) |
HBC Nantes (2.) | FC Barcelona (1.) | Orlen Wisła Płock (2.) | IFK Kristianstad (1.) |
Aalborg Håndbold (1.) | MOL-Pick Szeged (2.) | Celje Pivovarna Laško (1.) | HC Meszkow Brześć (1.) |
Grupy C, D | |||
CB Ademar León (2.) | RK Metalurg Skopje (2.) | Skjern Håndbold (4.) | Montpellier Handball (3.) |
Kadetten Schaffhausen (1.) | HK Motor Zaporoże (1.) | Beşiktaş JK (1.) | RK Gorenje Velenje (2.) |
Elverum Håndball (1.) | Czechowskije Miedwiedi (1.) | Dinamo Bukareszt (1.) | Sporting CP |
Kwalifikacje | |||
Sporting CP (1.) | Tatran Preszów (1.) | Riihimäki Cocks (1.) | Alpla HC Hard (1.) |
- Uwagi/legenda
- OT Obrońca tytułu
Drużyny, która otrzymały "dziką kartę"
Zwycięca turnieju kwalifikacyjnego
Gospodarz turnieju kwalifikacyjnego
- w nawiasie podano miejsce, na którym dana drużyna ukończyła rozgrywki krajowe
System rozgrywek
[edytuj | edytuj kod]EHF Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych w sezonie 2017/2018 składała się z czterech rund: turnieju kwalifikacyjnego do fazy grupowej, fazy grupowej z fazą play-off, fazy pucharowej oraz Final Four.
- Turniej kwalifikacyjny: został rozegrany w dniach 2-3 września 2017.
- Faza grupowa: w fazie grupowej uczestniczyło 28 drużyn, które zostały podzielone na 2 grupy po 8 zespołów (grupy A i B) oraz na dwie grupy po 6 zespołów (C i D). Zmagania rozpoczęły się 13 września 2017 a zakończyły się 4 marca 2018. Najlepsze drużyny z grup A i B awansowały bezpośrednio do ćwierćfinałów, natomiast drużyny z miejsc 2-6 walczyły w barażach o miejsca w ćwierćfinałach. W pozostałych grupach: dwie najlepsze drużyny z grup C i D walczyły w play-offach o awans do baraży do ćwierćfinału.
- Faza pucharowa: składała się z 1/6 oraz 1/4 finału, rozgrywki odbyły się w okresie od 21 marca do 29 kwietnia 2018.
- Final Four: uczestniczyli w nim zwycięzcy ćwierćfinałów. Final Four składał się z półfinałów, meczu o 3. miejsce oraz finału.
Turniej kwalifikacyjny
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Losowanie turnieju kwalifikacyjnego odbyło się 29 czerwca 2016 w Wiedniu, w Austrii[5]. Pierwszym zespołem, który otrzymał prawo organizacji turnieju został Alpla HC Hard, z którego to prawa zrezygnował. W związku z tym gospodarzem turnieju został Tatran Preszów[6].
Półfinały | Finał | |||||||
2 września | ||||||||
Sporting CP | 31 | |||||||
3 września | ||||||||
Riihimäki Cocks | 27 | |||||||
Sporting CP | 35 | |||||||
2 września | ||||||||
Alpla HC Hard | 34 | |||||||
Tatran Preszów | 25 | |||||||
Alpla HC Hard | 26 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
3 września | ||||||||
Riihimäki Cocks | 27 | |||||||
Tatran Preszów | 30 | |||||||
Awans do fazy grupowej wywalczył zespół: Sporting CP[7].
Faza grupowa
[edytuj | edytuj kod]W fazie grupowej uczestniczyły 28 drużyny, które zostały podzielone na 2 grupy po 8 zespołów i na 2 grupy po 6 zespołów. W grupach A i B najlepsze drużyny awansowały bezpośrednio do ćwierćfinałów, zaś zespoły z miejsc 2-6 walczyły o awans w barażach do ćwierćfinałów. W grupach C i D po dwa najlepsze zespoły zagrały w kwalifikacjach do baraży do ćwierćfinałów.
Losowanie fazy grupowej odbyło się 30 czerwca 2017 w Lublanie, w Słowenii[8]. Zespoły były losowane z ośmiu koszyków (grupy A i B) oraz sześciu (C i D)[9]. Drużyny z tego samego koszyka, nie mogły trafić do tej samej grupy, z wyjątkiem niemieckich klubów[10][11].
Koszyk 1 | Koszyk 2 | Koszyk 3 | Koszyk 4 |
---|---|---|---|
MVM Veszprém KC FC Barcelona |
PGE Vive Kielce RK Wardar Skopje |
Paris SG Handball Rhein-Neckar Löwen |
RK Zagrzeb Aalborg Håndbold |
Koszyk 5 | Koszyk 6 | Koszyk 7 | Koszyk 8 |
HC Meszkow Brześć Orlen Wisła Płock |
Celje Pivovarna Laško MOL-Pick Szeged |
IFK Kristianstad SG Flensburg-Handewitt |
HBC Nantes THW Kiel |
Koszyk 1 | Koszyk 2 | Koszyk 3 |
---|---|---|
CB Ademar León RK Metalurg Skopje |
Skjern Håndbold HK Motor Zaporoże |
RK Gorenje Velenje Montpellier Handball |
Koszyk 4 | Koszyk 5 | Koszyk 6 |
Kadetten Schaffhausen Beşiktaş JK |
Czechowskije Miedwiedi Dinamo Bukareszt |
Elverum Håndball Sporting CP |
Awans do ćwierćfinału |
Awans do 1/6 finału |
Awans do play-off |
Odpadnięcie z turnieju |
Grupa A
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Lp. | Drużyna | M | Mecze | Bramki | Pkt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | RK Wardar Skopje | 14 | 9 | 3 | 2 | 390 | 341 | +49 | 21
|
2. | FC Barcelona | 14 | 9 | 2 | 3 | 408 | 377 | +31 | 20
|
3. | HBC Nantes | 14 | 9 | 2 | 3 | 402 | 382 | +20 | 20
|
4. | Rhein-Neckar Löwen | 14 | 6 | 5 | 3 | 416 | 391 | +25 | 17
|
5. | MOL-Pick Szeged | 14 | 6 | 1 | 7 | 421 | 411 | +10 | 13
|
6. | IFK Kristianstad | 14 | 3 | 2 | 9 | 355 | 415 | −60 | 8
|
7. | Orlen Wisła Płock | 14 | 2 | 3 | 9 | 380 | 408 | −28 | 7
|
7. | RK Zagrzeb | 14 | 2 | 2 | 10 | 349 | 396 | −47 | 6
|
Grupa B
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Lp. | Drużyna | M | Mecze | Bramki | Pkt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Paris Saint-Germain Handball | 14 | 11 | 1 | 2 | 424 | 380 | +44 | 23
|
2. | MVM Veszprém KC | 14 | 8 | 2 | 4 | 407 | 378 | +29 | 18
|
3. | SG Flensburg-Handewitt | 14 | 7 | 4 | 3 | 410 | 391 | +19 | 18
|
4. | THW Kiel | 14 | 7 | 2 | 5 | 366 | 363 | +3 | 16
|
5. | PGE Vive Kielce | 14 | 6 | 3 | 5 | 418 | 408 | +10 | 15
|
6. | Mieszkow Brześć | 14 | 4 | 2 | 8 | 374 | 406 | −32 | 10
|
7. | RK Celje | 14 | 3 | 1 | 10 | 398 | 434 | −36 | 7
|
8. | Aalborg Håndbold | 14 | 2 | 1 | 11 | 364 | 405 | −41 | 5
|
Grupa C
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Lp. | Drużyna | M | Mecze | Bramki | Pkt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Skjern Håndbold | 10 | 8 | 0 | 2 | 326 | 252 | +74 | 16
|
2. | CB Ademar León | 10 | 6 | 0 | 4 | 270 | 270 | 0 | 12
|
3. | RK Gorenje Velenje | 10 | 6 | 0 | 4 | 271 | 271 | 0 | 12
|
4. | Elverum Håndball | 10 | 5 | 0 | 5 | 287 | 304 | −17 | 10
|
5. | Kadetten Schaffhausen | 10 | 4 | 0 | 6 | 263 | 274 | −11 | 8
|
6. | Dinamo Bukareszt | 10 | 1 | 0 | 9 | 278 | 324 | −46 | 2
|
Grupa D
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Lp. | Drużyna | M | Mecze | Bramki | Pkt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Montpellier Handball | 10 | 8 | 0 | 2 | 309 | 267 | +42 | 16
|
2. | HK Motor Zaporoże | 10 | 6 | 3 | 1 | 294 | 263 | +31 | 15
|
3. | Beşiktaş JK | 10 | 5 | 1 | 4 | 293 | 296 | −3 | 11
|
4. | Sporting CP | 10 | 4 | 0 | 6 | 293 | 297 | −4 | 8
|
5. | RK Metalurg Skopje | 10 | 2 | 1 | 7 | 262 | 293 | −31 | 5
|
6. | Czechowskije Miedwiedi | 10 | 2 | 1 | 7 | 271 | 306 | −35 | 5
|
Play-off
[edytuj | edytuj kod]Do play-off zakwalifikowały się po dwie najlepsze drużyny z grup C i D, które rozegrały ze sobą dwumecze.
Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
CB Ademar León | 43:48 | Montpellier Handball | 24:28 | 19:20 |
HK Motor Zaporoże | 58:63 | Skjern Håndbold | 32:30 | 26:33 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
Wyniki
24 lutego 2018 18:00 |
32:30 | Sport Complex Lokomotiv, Charków Sędziowie: Dalibor Jurinović Marko Mrvica ( Chorwacja) Widzów: 2700 | |||
Artem Kozakevych 8 3× |
(19:14) raport |
7 Kasper Søndergaard Sarup 1× 3× |
24 lutego 2018 19:30 |
24:28 | Palacio de los Deportes, León Sędziowie: Robert Schulze Tobias Tönnies ( Niemcy) Widzów: 4000 | |||
Alejandro Costoya Rodríguez 5 1× 4× |
(12:14) raport |
8 Melvyn Richardson 4× 2× |
4 marca 2018 15:10 |
33:26 | Skjern Bank Arena, Skjern Sędziowie: Marek Baranowski Bogdan Lemanowicz ( Polska) Widzów: 2781 | |||
Bjarte Myrhol 7 2× 3× |
(20:15) raport |
7 Zakhar Denysov 5× 3× |
4 marca 2018 17:00 |
20:19 | Palais des sports René-Bougnol, Montpellier Sędziowie: Miljan Vešović Novica Mitrović ( Czarnogóra) Widzów: 3000 | |||
Vid Kavtičnik 6 4× 3× |
(13:8) raport |
5 Diego Piñeiro Martín 5 Acacio Marqués Moreira Filho 3× 3× |
Faza pucharowa
[edytuj | edytuj kod]Prawo gry w tzw. 1/6 finału zagwarantuje sobie 12 zespołów (10 z grup A i B oraz zwycięzcy par play-off), które rozegrały dwumecze (u siebie i na wyjeździe). Zwycięzcy spotkań awansowali do ćwierćfinałów, do których bezpośrednio awansowali zwycięzcy grup A i B. W następnej rundzie 1/4 finału zespoły rozegrały ze sobą kolejne dwumecze, a ich zwycięzcy zagrały w Final Four.
Zakwalifikowane zespoły
[edytuj | edytuj kod]Grupa | Zakwalifikowani do ćwierćfinałów | Zakwalifikowani do 1/6 finału | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Pierwsze miejsce | Drugie miejsce | Trzecie miejsce | Czwarte miejsce | Piąte miejsce | Szóste miejsce | |
A | RK Wardar Skopje | FC Barcelona | HBC Nantes | Rhein-Neckar Löwen | MOL-Pick Szeged | IFK Kristianstad |
B | Paris SG Handball | MVM Veszprém KC | SG Flensburg-Handewitt | THW Kiel | PGE Vive Kielce | HC Meszkow Brześć |
Zwycięzcy play-off | Montpellier Handball Skjern Håndbold |
1/6 finału
[edytuj | edytuj kod]Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
Montpellier Handball | 56:55 | FC Barcelona | 28:25 | 28:30 |
Skjern Håndbold | 61:59 | MVM Veszprém KC | 32:25 | 29:34 |
HC Meszkow Brześć | 52:60 | HBC Nantes | 24:32 | 28:28 |
IFK Kristianstad | 46:53 | SG Flensburg-Handewitt | 22:26 | 24:27 |
PGE Vive Kielce | 77:47 | Rhein-Neckar Löwen | 41:17 | 36:30 |
MOL-Pick Szeged | 50:56 | THW Kiel | 28:27 | 22:29 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
Wyniki
21 marca 2018 19:00 |
29:22 | Sparkassen-Arena, Kilonia Sędziowie: Nenad Nikolić Dušan Stojković ( Serbia) Widzów: 8500 | |||
Marko Vujin 8 4× 4× |
(14:14) raport |
5 Bence Bánhidi 3× 3× |
24 marca 2018 16:00 |
41:17 | Hala Legionów, Kielce Sędziowie: Michal Baďura Jaroslav Ondogrecula ( Słowacja) Widzów: 4100 | |||
Michał Jurecki 7 3× 1× |
(21:8) raport |
5 Rico Keller 6× 2× |
24 marca 2018 18:00 |
22:26 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Andreu Marín Ignacio García Serradilla ( Hiszpania) Widzów: 5178 | |||
Albin Lagergren 6 5× 2× |
(12:11) raport |
8 Hampus Wanne 6× 2× |
24 marca 2018 19:30 |
24:32 | Pałac sportu "Viktoria", Brześć Sędziowie: Kürşad Erdoğan İbrahim Özdeniz ( Turcja) Widzów: 3740 | |||
Simon Razgor 5 2× 2× |
(14:16) raport |
6 Dominik Klein 6 Espen Lie Hansen 2× 3× |
25 marca 2018 16:50 |
32:25 | Skjern Bank Arena, Skjern Sędziowie: Andrei Gousko Siarhei Repkin ( Białoruś) Widzów: 3200 | |||
Markus Olsson 6 René Toft Brølling Rasmussen 6 1× 3× |
(17:13) raport |
6 Gašper Marguč 1× 3× |
25 marca 2018 17:30 |
28:25 | Palais des sports René-Bougnol, Montpellier Sędziowie: Sławe Nikołow Ǵorgi Naczewski ( Macedonia Północna) Widzów: 3200 | |||
Jonas Truchanovicius 8 2× 3× |
(13:13) raport |
7 Timothey N'Guessan 3× 3× |
28 marca 2018 19:00 |
27:24 | Flens-Arena, Flensburg Sędziowie: Péter Herczeg Péter Südi ( Węgry) Widzów: 5221 | |||
Thomas Mogensen 7 1× 3× |
(13:9) raport |
7 Mario Lipovac 2× 3× |
31 marca 2018 17:30 |
34:29 | Veszprém Aréna, Veszprém Sędziowie: Stevann Pichon Laurent Reveret ( Francja) Widzów: 5080 | |||
Petar Nenadić 9 9× 3× |
(16:13) raport |
7 Anders Eggert 4× 3× |
31 marca 2018 18:30 |
30:28 | Palau Blaugrana, Barcelona Sędziowie: Lars Geipel Marcus Helbig ( Niemcy) Widzów: 5114 | |||
Valero Rivera Folch 5 Timothey N'Guessan 5 Aleix Gómez Abelló 5 2× 3× |
(15:14) raport |
7 Melvyn Richardson 4× 3× |
1 kwietnia 2018 17:00 |
28:27 | Városi Sportcsarnok, Segedyn Sędziowie: Martin Gjeding Mads Hansen ( Dania) Widzów: 3200 | |||
Jonas Källman 5 5× 2× |
(12:13) raport |
9 Patrick Wiencek 5× 3× |
1 kwietnia 2018 17:00 |
28:28 | Hall XXL, Nantes Sędziowie: Bojan Lah David Sok ( Słowenia) Widzów: 4438 | |||
Nicolas Tournat 6 1× 3× |
(14:17) raport |
7 Wiaczasłau Szumak 3× 2× |
1 kwietnia 2018 19:00 |
30:36 | SAP Arena, Mannheim Sędziowie: Jónas Elíasson Anton Gylfi Pálsson ( Islandia) Widzów: 4425 | |||
André Schmid 8 3× 3× |
(18:16) raport |
5 Michał Jurecki 5 Alex Dujshebaev 4× 4× |
1/4 finału
[edytuj | edytuj kod]Drużyna 1 | Wynik dwumeczu | Drużyna 2 | Pierwszy mecz | Drugi mecz |
---|---|---|---|---|
THW Kiel | 56:56 | RK Wardar Skopje | 28:29 | 28:27 |
PGE Vive Kielce | 50:59 | Paris SG Handball | 28:34 | 32:35 |
SG Flensburg-Handewitt | 45:57 | Montpellier Handball | 28:28 | 17:29 |
HBC Nantes | 60:54 | Skjern Håndbold | 33:27 | 27:27 |
Po lewej gospodarz pierwszego meczu. |
W dwumeczu THW Kiel z RK Wardar Skopje wystąpił remis, awans wywalczył zespół, który strzelił więcej bramek na wyjeździe.
18 kwietnia 2018 19:00 |
28:28 | Flens-Arena, Flensburg Sędziowie: Matija Gubica Boris Milošević ( Chorwacja) Widzów: 4503 | |||
Lasse Svan Hansen 5 Hampus Wanne 5 Rasmus Lauge Schmidt 5 1× 3× |
(17:15) raport |
7 Ludovic Fabregas 5× 1× |
21 kwietnia 2018 18:30 |
28:34 | Hala Legionów, Kielce Sędziowie: Ivan Pavićević Miloš Ražnatović ( Czarnogóra) Widzów: 4200 | |||
Alex Dujshebaev 7 3× 3× 1× |
(10:22) raport |
5 Nedim Remili 5 Luc Abalo 5 Mikkel Hansen 4× 2× |
22 kwietnia 2018 17:00 |
28:29 | Sparkassen-Arena, Kilonia Sędziowie: Stevann Pichon Laurent Reveret ( Francja) Widzów: 9500 | |||
Niclas Ekberg 4 Marko Vujin 4 Nikola Bilyk 4 4× 3× |
(14:12) raport |
5 Stojancze Stoiłow 5 Rogério Moraes Ferreira 5 Ivan Čupić 3× 1× |
22 kwietnia 2018 19:00 |
33:27 | Salle de la Trocardière, Rezé Sędziowie: Arthur Brunner Morad Salah ( Szwajcaria) Widzów: 4600 | |||
David Balaguer Romeu 8 3× 3× |
(18:12) raport |
6 Markus Olsson 3× 2× |
28 kwietnia 2018 17:30 |
35:32 | Stade Pierre de Coubertin, Paryż Sędziowie: Sławe Nikołow Ǵorgi Naczewski ( Macedonia Północna) Widzów: 3500 | |||
Nedim Remili 9 6× 4× |
(17:15) raport |
5 Alex Dujshebaev 5 Karol Bielecki 7× 4× |
29 kwietnia 2018 16:50 |
27:27 | Skjern Bank Arena, Skjern Sędziowie: Lars Geipel Marcus Helbig ( Niemcy) Widzów: 3264 | |||
Kasper Søndergaard Sarup 8 4× 2× |
(12:15) raport |
6 Eduardo Gurbindo Martínez 4× 4× |
29 kwietnia 2018 17:00 |
27:28 | Jane Sandanski Arena, Skopje Sędziowie: Václav Horáček Jiří Novotný ( Czechy) Widzów: 5500 | |||
Vuko Borozan 6 4× 3× |
(13:13) raport |
5 Patrick Wiencek 5 Niclas Ekberg 5 Miha Zarabec 5× 3× |
29 kwietnia 2018 19:00 |
29:17 | Palais des sports René-Bougnol, Montpellier Sędziowie: Zigmārs Sondors Renārs Līcis ( Łotwa) Widzów: 7500 | |||
Melvyn Richardson 9 2× 3× |
(14:9) raport |
5 Lasse Svan Hansen 5× 2× |
Final Four
[edytuj | edytuj kod]W fazie Final Four wzięły udział cztery najlepsze zespoły, które zwyciężyły w meczach ćwierćfinałowych. Final Four składał się z półfinałów, meczu o 3. miejsce oraz finału. Wszystkie mecze odbyły się w Kolonii w hali Lanxess Arena.
Losowanie odbyło się 2 maja 2018 o godz. 12:00.
Półfinały | Finał | |||||||
26 maja | ||||||||
HBC Nantes | 32 | |||||||
27 maja | ||||||||
Paris SG Handball | 28 | |||||||
HBC Nantes | 27 | |||||||
26 maja | ||||||||
Montpellier Handball | 32 | |||||||
RK Wardar Skopje | 27 | |||||||
Montpellier Handball | 28 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
27 maja | ||||||||
Paris SG Handball | 29 | |||||||
RK Wardar Skopje | 28 | |||||||
- Półfinały
26 maja 2018 15:15 |
32:28 | Lanxess Arena, Kolonia Sędziowie: Martin Gjeding Mads Hansen ( Dania) Widzów: 19250 | |||
Dragan Pechmalbec 8 Kirił Łazarow 8 5× 1× |
(17:14) raport |
6 Nedim Remili 4× 2× |
26 maja 2018 18:00 |
27:28 | Lanxess Arena, Kolonia Sędziowie: Jónas Elíasson Anton Gylfi Pálsson ( Islandia) Widzów: 19250 | |||
Luka Cindrić 6 Vuko Borozan 6 2× 4× |
(11:14) raport |
8 Valentin Porte 4× 3× |
- Mecz o 3. miejsce
27 maja 2018 15:15 |
29:28 | Lanxess Arena, Kolonia Sędziowie: Bojan Lah David Sok ( Słowenia) Widzów: 19257 | |||
Nedim Remili 9 5× 3× |
(14:15) raport |
7 Luka Cindrić 4× 2× 1× |
- Finał
27 maja 2018 18:00 |
27:32 | Lanxess Arena, Kolonia Sędziowie: Óscar Raluy López Ángel Sabroso Ramírez ( Hiszpania) Widzów: 19250 | |||
Kirił Łazarow 6 2× 2× |
(13:16) raport |
6 Diego Simonet 6 Ludovic Fabregas 3× 1× |
Drużyna Gwiazd
[edytuj | edytuj kod]Skład najlepszych zawodników został ogłoszony przez EHF przed rozpoczęciem Final Four[12].
Pozycja | Zawodnik | Klub |
---|---|---|
Najlepszy bramkarz | Arpad Šterbik | RK Wardar Skopje |
Najlepszy prawoskrzydłowy | David Balaguer | HBC Nantes |
Najlepszy prawy rozgrywający | Dika Mem | FC Barcelona |
Najlepszy środkowy rozgrywający | Nikola Karabatić | Paris SG Handball |
Najlepszy lewy rozgrywający | Sander Sagosen | Paris SG Handball |
Najlepszy lewoskrzydłowy | Uwe Gensheimer | Paris SG Handball |
Najlepszy obrotowy | Bjarte Myrhol | Skjern Håndbold |
Najlepszy obrońca | Luka Karabatić | Paris SG Handball |
Najlepszy młody gracz | Romain Lagarde | HBC Nantes |
Najlepszy trener | Patrice Canayer | Montpellier Handball |
Najlepsi strzelcy
[edytuj | edytuj kod]Nie uwzględniono goli z kwalifikacji.
Pozycja | Zawodnik | Zespół | Liczba bramek |
---|---|---|---|
1. | Uwe Gensheimer | Paris SG Handball | 92 |
1. | Markus Olsson | Skjern Håndbold | 88 |
3. | André Schmid | Rhein-Neckar Löwen | 83 |
4. | Nedim Remili | Paris SG Handball | 80 |
5. | Alex Dujshebaev | PGE Vive Kielce | 79 |
6. | Nicolas Tournat | HBC Nantes | 76 |
7. | Eduardo Gurbindo | HBC Nantes | 76 |
8. | Máté Lékai | MVM Veszprém KC | 75 |
9. | Vuko Borozan | RK Wardar Skopje | 74 |
Michał Jurecki | PGE Vive Kielce |
Źródło: Top Scorer 2017/18
Widownia i frekwencja
[edytuj | edytuj kod]Widownia i frekwencja po fazie grupowej
[edytuj | edytuj kod]Poz | Drużyna | Średnia frekwencja |
---|---|---|
1. | THW Kiel | 9,497 |
2. | RK Zagrzeb | 6,663 |
3. | RK Wardar Skopje | 5,121 |
4. | MVM Veszprém KC | 5,025 |
5. | HBC Nantes | 4,999 |
6. | SG Flensburg-Handewitt | 4,836 |
7. | Orlen Wisła Płock | 4,320 |
8. | IFK Kristianstad | 4,267 |
9. | PGE Vive Kielce | 4,082 |
10. | Aalborg Håndbold | 3,816 |
11. | Celje Pivovarna Laško | 3,729 |
12.. | FC Barcelona | 3,413 |
13. | HC Meszkow Brześć | 3,227 |
14. | MOL-Pick Szeged | 3,185 |
15. | CB Ademar León | 3,000 |
16. | Rhein-Neckar Löwen | 2,988 |
17. | Montpellier Handball | 2,925 |
18. | Paris SG Handball | 2,825 |
19. | Skjern Håndbold | 2,600 |
20. | HK Motor Zaporoże | 2,483 |
21. | RK Metalurg Skopje | 2,364 |
22. | Elverum Håndball | 2,100 |
23. | Kadetten Schaffhausen | 1,310 |
24. | Dinamo Bukareszt | 1,240 |
25. | RK Gorenje Velenje | 1,164 |
26. | Czechowskije Miedwiedi | 1,164 |
27. | Beşiktaş JK | 1,108 |
28. | Sporting CP | 1,008 |
Średnia frekwencja całej ligi | 3,564 |
Źródło: http://www.handball-world.news/o.red.r/news-2-1-3-102513.html
Niebieskie kartki
[edytuj | edytuj kod]Następujący zawodnicy otrzymali od sędziów najpierw czerwone a później niebieskie kartki za faule lub niesportowe zachowanie bez zawieszenia zawodnika na co najmniej jeden mecz[13]:
- Timuzsin Schuch w meczu fazy grupowej: PGE Vive Kielce - MVM Veszprém KC
- Matic Suholeznik w meczu fazy grupowej: SG Flensburg-Handewitt - Celje Pivovarna Laško
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Liczba meczów, liczba bramek i oglądalność podane włącznie z turniejem kwalifikacyjnym.
- ↑ Season is over, but new start is fast approaching [online], eurohandball.com [dostęp 2017-06-22] (ang.).
- ↑ Record high demand for the jubilee season [online], ehfcl.com, 12 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-20] (ang.).
- ↑ EXEC confirms the 2017/18 starting grid [online], sportowefakty.wp.pl, 24 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-24] (ang.).
- ↑ Draw grants first right to organise a group to Hard [online], ehfcl.com, 29 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-29] (ang.).
- ↑ Tatran Presov set to welcome qualification hopefuls to Slovakia [online], ehfcl.com, 19 lipca 2017 [dostęp 2017-07-19] (ang.).
- ↑ Sporting CP qualify for group phase after thriller [online], ehfcl.com, 3 września 2017 [dostęp 2017-09-03] (ang.).
- ↑ EHF to offer big packages of rights [online], ehfcl.com, 4 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-05] (ang.).
- ↑ Seeding for the group phase draw released [online], ehfcl.com, 26 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-27] (ang.).
- ↑ VELUX EHF CHAMPIONS LEAGUE 2017/18 - draw procedure [online], ehfcl.com, 26 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-27] (ang.).
- ↑ Vardar to start the title defence in a group with record champions [online], 30 czerwca 2017 [dostęp 2017-07-01] (ang.).
- ↑ Seven new names blow fresh wind in VELUX EHF Champions League 2017/18 All-star Team [online], ehfcl.com, 25 maja 2018 [dostęp 2018-05-26] (ang.).
- ↑ W rozgrywki pod egidą EHF niebieskie kartki są traktowane inaczej (łagodniej) niż w rozgrywkach pod egidą IHF, gdyż o formalnym zawieszeniu zawodnika na co najmniej jeden mecz decyduje EHF Court of Handball.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- VELUX EHF Champions League. ehfcl.com. [dostęp 2017-11-27]. (ang.).