Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
100 m stylem dowolnym kobiet – jedna z konkurencji pływackich , które odbyły się podczas XXIX Igrzysk Olimpijskich . Eliminacje miały miejsce 13 sierpnia , półfinał 14 sierpnia a finał konkurencji 15 sierpnia . Wszystkie etapy konkurencji przeprowadzone zostały na Pływalni Olimpijskiej w Pekinie .
Mistrzynią olimpijską została reprezentantka Niemiec Britta Steffen , która w finale pobiła rekord olimpijski (53,12), ustanowiony przez nią kilka dni wcześniej w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym . Na drugim miejscu z czasem 53,16 uplasowała się rekordzistka świata Lisbeth Trickett z Australii , która zakwalifikowała się do finału dzięki dyskwalifikacji Chinki Pang Jiaying . Brązowy medal zdobyła Natalie Coughlin reprezentująca Stany Zjednoczone , która uzyskała czas 53,39.
Wszystkie godziny podane są w czasie chińskim (UTC+08:00 ) oraz polskim (CEST ) .
Data
Godzina rozpoczęcia
UTC+08:00
CEST
13 sierpnia 2008
18:33
12:33
Eliminacje [1]
14 sierpnia 2008
10:10
04:10
Półfinały [2]
15 sierpnia 2008
11:04
5:04
Finał [3]
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:
W trakcie igrzysk ustanowiono w tej konkurencji następujące rekordy:
[1]
Miejsce
Wyścig
Tor
Zawodniczka
Państwo
Czas
Uwagi
1.
6
3
Hanna-Maria Seppälä
Finlandia
53,60
Q,
2.
6
4
Britta Steffen
Niemcy
53,67
Q
3.
6
5
Marleen Veldhuis
Holandia
53,76
Q
4.
7
5
Natalie Coughlin
Stany Zjednoczone
53,82
Q
5.
5
6
Francesca Halsall
Wielka Brytania
53,93
Q
6.
7
4
Lisbeth Trickett
Australia
53,99
Q
7.
6
6
Pang Jiaying
Chiny
54,01
Q, =
7
7
Zhu Yingwen
Chiny
Q, =
9.
4
5
Jeanette Ottesen
Dania
54,04
Q
10.
6
2
Josefin Lillhage
Szwecja
54,07
Q
11.
7
3
Malia Metella
Francja
54,12
Q
12.
5
7
Alaksandra Hierasimienia
Białoruś
54,52
Q
13.
5
4
Cate Campbell
Australia
54,55
Q
14.
5
3
Lacey Nymeyer
Stany Zjednoczone
54,62
Q
15.
7
6
Erica Morningstar
Kanada
54,66
Q
16.
6
7
Petra Dallmann
Niemcy
54,70
Q*
7
1
Julia Wilkinson
Kanada
18.
5
2
Alena Popchanka
Francja
54,86
19.
7
8
Tatiana Barbosa
Brazylia
55,01
20.
6
1
Agata Korc
Polska
55,14
21.
6
8
Lize-Mari Retief
Południowa Afryka
55,17
22.
4
3
Anna Gostomelski
Izrael
55,18
23.
5
1
Martina Moravcová
Słowacja
55,20
24.
5
5
Inge Dekker
Holandia
55,23
25.
4
4
Anastasia Aksenova
Rosja
55,29
26.
3
3
Hannah Wilson
Hongkong
55,32
27.
4
8
Darya Stepanyuk
Ukraina
55,51
28.
3
4
Arianna Vanderpool-Wallace
Bahamy
55,61
29.
3
2
Birgit Koschischek
Austria
55,62
30.
4
2
Arlene Semeco
Wenezuela
55,70
31.
5
8
Jana Klusáčková
Czechy
55,92
32.
3
1
Chang Hee-jin
Korea Południowa
55,96
33.
4
7
Triin Aljand
Estonia
56,10
34.
2
5
Quah Ting Wen
Singapur
56,14
35.
3
5
Ragnheidur Ragnarsdottir
Islandia
56,35
36.
3
8
Anna Stylianou
Cypr
56,38
37.
3
7
Eleni Kosti
Grecja
56,44
38.
4
1
Miroslava Najdanovski
Serbia
56,50
39.
2
6
Natthanan Junkrajang
Tajlandia
56,56
40.
2
4
Orsolya Tompa
Węgry
56,57
41.
2
7
Christel Simms
Filipiny
56,67
42.
4
6
Maria Laura Simonetto
Włochy
56,72
43.
2
3
Nieh Pin-chieh
Chińskie Tajpej
57,28
44.
3
6
Nina Sovinek
Słowenia
57,30
45.
1
4
Madeleine Scerri
Malta
57,97
46.
2
2
Irina Shlemova
Uzbekistan
58,77
47.
1
5
Elena Popovska
Macedonia Północna
59,93
48.
1
6
Olga Hachatryan
Turkmenistan
74,77 ! 1:14,77
49. !
7
2
Caitlin McClatchey
Wielka Brytania
99,99 !
[2]
Lisbeth Trickett zakwalifikowała się do finału po tym, jak Chinka Pang Jiaying, która w półfinałach uzyskała najlepszy czas, została zdyskwalifikowana za falstart[6] .
[3]
Mężczyźni
Styl dowolny
Styl grzbietowy
Styl klasyczny
Styl motylkowy
Styl zmienny
Sztafety
Kobiety
Styl dowolny
Styl grzbietowy
Styl klasyczny
Styl motylkowy
Styl zmienny
Sztafety