Košarka za muškarce na Letnjim olimpijskim igrama 2020.
Košarka za muškarce na Letnjim olimpijskim igrama 2020. | |
---|---|
Rukovodeće telo | FIBA |
Događaji | 2 (muški: 1; ženski: 1) |
Igre | |
| |
Tokio 2020. |
Košarka na Olimpijskim igrama 2020. |
---|
Turniri |
Muškarci Žene |
Basket na Olimpijskim igrama 2020. |
Turniri |
Muškarci Žene |
Košarkaški turnir za muškarce na Letnjim olimpijskim igrama 2020. u Tokiju je 20. po redu olimpijski turnir u ovom sportu. Takmičenje se održava u periodu između 24. jula i 8. avgusta, a sve utakmice se igraju u Areni Saitama super.[1]
Titulu brani selekcija SAD.
Takmičenje je trebalo biti održano u 2020, ali je odloženo 24. marta 2020. godine od strane organizatora zbog izbijanja pandemije kovida 19.[2]
Muške kvalifikacije[uredi | uredi izvor]
Način kvalifikovanja[3] | Datum | Mesto održavanja | Br. timova | Reprezentacija | |
---|---|---|---|---|---|
Domaćin[4] | N/D | N/D | 1 | Japan | |
Svetsko prvenstvo u košarci 2019. | Afrika | 31. avgust – 15. septembar 2019. | Kina | 1 | Nigerija |
Amerika | 2 | Argentina | |||
Sjedinjene Države | |||||
Azija | 1 | Iran | |||
Evropa | 2 | Francuska | |||
Španija | |||||
Okeanija | 1 | Australija | |||
Muške kvalifikacije za Olimpijski turnir 2020. | 29 jun–4. jul 2021. | Viktorija | 1 | Češka | |
Kaunas | 1 | Slovenija | |||
Split | 1 | Nemačka | |||
Beograd | 1 | Italija | |||
Ukupno | 12 |
Sistem takmičenja[uredi | uredi izvor]
Učestvovaće ukupno 12 reprezentacija, podeljenih u tri grupe sa po 4 ekipa. Po dve najbolje plasirane reprezentacije iz svake grupe nastaviće takmičenje u četvrtfinalu, pravi se poredak trećeplasiranih reprezentacija i dve bolje plasirane idu u četvrtfinale, a jedna trećeplasirna reprezentacija će biti eliminisana kao i sve četvrtoplasirane reprezentacije.[5]
Raspored takmičenja[uredi | uredi izvor]
G | Grupna faza | ¼ | Četvrtfinale | ½ | Polufinale | T | Meč za 3. mesto | F | Finale |
Datum/Događaj | Sub 24 | Ned 25 | Pon 26 | Uto 27 | Sre 28 | Čet 29 | Pet 30 | Sub 31 | Ned 1 | Pon 2 | Uto 3 | Sre 4 | Čet 5 | Pet 6 | Sub 7 | Ned 8[6] | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Muškarci | G | G | G | G | G | G | ¼ | ½ | T | F |
Žreb[uredi | uredi izvor]
Žreb je održan 2. februara 2021.[7][8]
Šeširi[uredi | uredi izvor]
Šešir 1 | Šešir 2 | Šešir 3 | Šešir 4 |
---|---|---|---|
Sjedinjene Države Španija Australija |
Argentina Italija Francuska |
Češka Slovenija Nemačka |
Nigerija Iran Japan |
Sudije[uredi | uredi izvor]
Sledećih 30 sudija je odabrano za turnir.[9]
- Huan Fernandez
- Leandro Lezkano
- Skot Beker
- Džejms Bojer
- Ademir Zurapović
- Giljerme Lokateli
- Andreja Silva
- Metju Kalio
- Maripijer Malo
- Majkl Vajland
- Ju Jang
- Maj Forsberg
- Johan Roso
- Ahmed Al-Šuvaili
- Manuel Maconi
- Takaki Kato
- Jevgenij Mihejev
- Martinjš Kozlovskis
- Rabah Nujaim
- Samir Abakil
- Kingsli Ojeaburu
- Žizela Đorđi
- Ferdinand Paskval
- Luis Vaskez
- Aleksandar Glišić
- Luis Kastiljo
- Antonio Konde
- Jener Jilmaz
- Emi Boner
- Stiv Anderson
Preliminarna runda[uredi | uredi izvor]
Grupa A[uredi | uredi izvor]
Poz. | Tabela grupe A | IG | D | I | P+ | P- | Razl. | Bod. | Komentari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Francuska | 3 | 3 | 0 | 259 | 215 | +44 | 6 | |
2. | Sjedinjene Države | 3 | 2 | 1 | 315 | 233 | +82 | 5 | |
3. | Češka | 3 | 1 | 2 | 245 | 294 | -49 | 4 | |
4. | Iran | 3 | 0 | 3 | 206 | 283 | -77 | 3 |
25. jul 2021. 1
|
Iran | 78–84 | Češka | Tokio |
---|---|---|---|---|
10:00 | Četvrtine: 19:25, 11:21, 16:21, 32:17 | |||
Poeni: Jamšidi 16 Skokovi: Jamšidi 10 Asistencije: Jamšidi 7 |
Izveštaj | Poeni: Auda 16 Skokovi: Balvin, Satoranski 8 Asistencije: Satoranski 8 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Metju Kalio (KAN), Skot Beker (AUS), Jener Jilmaz (TUR) |
25. jul 2021. 1
|
Francuska | 83–76 | Sjedinjene Države | Tokio |
---|---|---|---|---|
21:00 | Četvrtine: 15:22, 22:23, 25:11, 21:20 | |||
Poeni: Furnije 28 Skokovi: Gober 9 Asistencije: Batum, De Kolo 5 |
Izveštaj | Poeni: Holidej 18 Skokovi: Adebajo 10 Asistencije: Grin, Holidej 4 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Giljerme Lokateli (BRA), Majkl Vajland (KAN), Manuel Maconi (ITA) |
28. jul 2021. 2
|
Sjedinjene Države | 120–66 | Iran | Tokio |
---|---|---|---|---|
13:40 | Četvrtine: 28:12, 32:18, 22:13, 38:23 | |||
Poeni: Lilard 21 Skokovi: Buker, Durant 5 Asistencije: Lavin 8 |
Izveštaj | Poeni: Hadadi 15 Skokovi: Hadadi 6 Asistencije: Jalalpur, Jamšidi 3 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Antonio Konde (ŠPA), Johan Roso (FRA), Andreja Silva (BRA) |
28. jul 2021. 2
|
Češka | 77–97 | Francuska | Tokio |
---|---|---|---|---|
21:00 | Četvrtine: 28:22, 12:29, 16:26, 21:20 | |||
Poeni: Veseli 19 Skokovi: Balvin 8 Asistencije: Satoranski 9 |
Izveštaj | Poeni: Furnije 21 Skokovi: Gober 10 Asistencije: De Kolo 8 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Huan Fernandez (ARG), Manuel Maconi (ITA), Leandro Lezkano (ARG) |
31. jul 2021. 3
|
Iran | 62–79 | Francuska | Tokio |
---|---|---|---|---|
10:00 | Četvrtine: 17:22, 10:24, 20:16, 15:17 | |||
Poeni: Hadadi 18 Skokovi: Hadadi 12 Asistencije: Hadadi 5 |
Izveštaj | Poeni: Ertel 16 Skokovi: četiri igrača 5 Asistencije: De Kolo 5 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Giljerme Lokateli (BRA), Leandro Lezkano (ARG), Rabah Nujaim (LIB) |
31. jul 2021. 3
|
Sjedinjene Države | 119–84 | Češka | Tokio |
---|---|---|---|---|
21:00 | Četvrtine: 18:25, 29:18, 35:17, 37:24 | |||
Poeni: Tejtum 27 Skokovi: Durant 8 Asistencije: Durant 6 |
Izveštaj | Poeni: Šilb 17 Skokovi: Satoranski 6 Asistencije: Satoranski 8 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Aleksandar Glišić (SRB), Manuel Maconi (ITA), Maripjer Malo (KAN) |
Grupa B[uredi | uredi izvor]
Poz. | Tabela grupe B | IG | D | I | P+ | P- | Razl. | Bod. | Komentari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Australija | 3 | 3 | 0 | 259 | 226 | +33 | 6 | |
2. | Italija | 3 | 2 | 1 | 255 | 239 | +16 | 5 | |
3. | Nemačka | 3 | 1 | 2 | 257 | 273 | -16 | 4 | |
4. | Nigerija | 3 | 0 | 3 | 230 | 263 | -33 | 3 |
25. jul 2021. 1
|
Nemačka | 82–92 | Italija | Tokio |
---|---|---|---|---|
13:40 | Četvrtine: 32:22, 14:21, 26:25, 10:24 | |||
Poeni: Lo 24 Skokovi: Vojtman 6 Asistencije: tri igrača 4 |
Izveštaj | Poeni: Fontekio 20 Skokovi: Meli 9 Asistencije: Manion 7 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Antonio Konde (ŠPA), Ahmed Al-Šuvaili (IRK), Jevgenij Mikejev (KAZ) |
25. jul 2021. 1
|
Australija | 84–67 | Nigerija | Tokio |
---|---|---|---|---|
17:20 | Četvrtine: 23:23, 20:17, 15:12, 26:15 | |||
Poeni: Mils 25 Skokovi: Kej 8 Asistencije: Mils 6 |
Izveštaj | Poeni: Emegano 12 Skokovi: Ačiuva 6 Asistencije: Agada, Okogi 3 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Ademir Zurapović (BIH), Luis Kastiljo (ŠPA), Takaki Kato (JAP) |
28. jul 2021. 2
|
Nigerija | 92–99 | Nemačka | Tokio |
---|---|---|---|---|
10:00 | Četvrtine: 21:24, 29:26, 24:24, 18:25 | |||
Poeni: Nvora 33 Skokovi: Nvora 7 Asistencije: Emegano 6 |
Izveštaj | Poeni: Vojtman 19 Skokovi: Timan 10 Asistencije: Lo 9 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Omar Bermundez (MEK), Martinjš Kozlovskis (LET), Rabah Nujaim (LIB) |
28. jul 2021. 2
|
Italija | 83–86 | Australija | Tokio |
---|---|---|---|---|
17:20 | Četvrtine: 25:25, 20:19, 17:21, 21:21 | |||
Poeni: Fontekio 22 Skokovi: Polonara 7 Asistencije: Manion 7 |
Izveštaj | Poeni: Lendejl 18 Skokovi: tri igrača 7 Asistencije: Ingls, Mils 5 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Majkl Vajland (KAN), Stiven Anderson (SAD), Ahmed Al-Šuvaili (IRK) |
31. jul 2021. 3
|
Italija | 80–71 | Nigerija | Tokio |
---|---|---|---|---|
13:40 | Četvrtine: 29:17, 11:22, 16:24, 24:8 | |||
Poeni: Meli 15 Skokovi: Vitalij 6 Asistencije: Fontekio, Pajola 4 |
Izveštaj | Poeni: Metu 22 Skokovi: Metu 10 Asistencije: Metu 3 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Antonio Konde (ŠPA), Roberto Vaskez (PRI), Takaki Kato (JAP) |
31. jul 2021. 3
|
Australija | 89–76 | Nemačka | Tokio |
---|---|---|---|---|
17:20 | Četvrtine: 18:22, 26:18, 22:19, 23:17 | |||
Poeni: Mils 24 Skokovi: Ingls 5 Asistencije: Mils 6 |
Izveštaj | Poeni: Obst 17 Skokovi: Vojtman 13 Asistencije: Lo 5 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Huan Fernandez (ARG), Stiven Anderson (SAD), Omar Bermundez (MEK) |
Grupa C[uredi | uredi izvor]
Poz. | Tabela grupe C | IG | D | I | P+ | P- | Razl. | Bod. | Komentari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Slovenija | 3 | 3 | 0 | 329 | 268 | +61 | 6 | |
2. | Španija | 3 | 2 | 1 | 256 | 243 | +13 | 5 | |
3. | Argentina | 3 | 1 | 2 | 268 | 276 | -8 | 4 | |
4. | Japan (D) | 3 | 0 | 3 | 235 | 301 | -66 | 3 |
- D — domaćin turnira
26. jul 2021. 1
|
Argentina | 100–118 | Slovenija | Tokio |
---|---|---|---|---|
13:40 | Četvrtine: 24:32, 18:30, 24:26, 34:30 | |||
Poeni: Skola 23 Skokovi: Dek 8 Asistencije: Vildoza 5 |
Izveštaj | Poeni: Dončić 48 Skokovi: Tobej 14 Asistencije: Dončić 5 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Stiven Anderson (SAD), Johan Roso (FRA), Ju Jang (TPE) |
26. jul 2021. 1
|
Japan | 77–88 | Španija | Tokio |
---|---|---|---|---|
21:00 | Četvrtine: 14:18, 14:30, 28:21, 21:19 | |||
Poeni: Hačimura 20 Skokovi: Vatanabe 8 Asistencije: Baba, Tanaka 5 |
Izveštaj | Poeni: Rubio 20 Skokovi: Klaver 9 Asistencije: Rubio 9 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Aleksandar Glišić (SRB), Martinjš Kozlovskis (LET), Rabah Nujaim (LIB) |
29. jul 2021. 2
|
Slovenija | 116–81 | Japan | Tokio |
---|---|---|---|---|
13:40 | Četvrtine: 29:23, 24:18, 27:23, 36:17 | |||
Poeni: Dončić 25 Skokovi: Tobej 11 Asistencije: Dončić 7 |
Izveštaj | Poeni: Hačimura 34 Skokovi: Hačimura, Vatanabe 7 Asistencije: Hačimura, Tanaka 3 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Aleksandar Glišić (SRB), Majkl Vajland (KAN), Ferdinand Paskval (FIL) |
29. jul 2021. 2
|
Španija | 81–71 | Argentina | Tokio |
---|---|---|---|---|
21:00 | Četvrtine: 20:25, 20:9, 21:19, 20:18 | |||
Poeni: Rubio 26 Skokovi: P. Gasol 8 Asistencije: M. Gasol 5 |
Izveštaj | Poeni: Laprovitola 27 Skokovi: Dek 8 Asistencije: Laprovitola 4 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Johan Roso (FRA), Maj Forsberg (DAN), Andreja Silva (BRA) |
1. avgust 2021. 3
|
Argentina | 97–77 | Japan | Tokio |
---|---|---|---|---|
13:40 | Četvrtine: 26:16, 20:22, 19:15, 32:24 | |||
Poeni: Skola 23 Skokovi: Skola 10 Asistencije: Kampaco 11 |
Izveštaj | Poeni: Baba 18 Skokovi: Hačimura 11 Asistencije: tri igrača 3 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Roberto Vaskez (PRI), Martinjš Kozlovskis (LET), Majkl Vajland (KAN) |
1. avgust 2021. 3
|
Španija | 87–95 | Slovenija | Tokio |
---|---|---|---|---|
21:00 | Četvrtine: 24:20, 20:21, 26:27, 17:27 | |||
Poeni: Rubio 18 Skokovi: Klaver, M. Gasol 6 Asistencije: Rubio 9 |
Izveštaj | Poeni: Čančar 22 Skokovi: Dončić, Tobej 14 Asistencije: Dončić 9 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Ademir Zurapović (BIH), Johan Roso (FRA), Metju Kalio (KAN) |
Poredak trećeplasiranih reprezentacija[uredi | uredi izvor]
Poz. | GR | Reprezentacija | IG | D | I | P+ | P- | Razl. | Bod. | Komentari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | C | Argentina | 3 | 1 | 2 | 268 | 276 | -8 | 4 | |
2. | B | Nemačka | 3 | 1 | 2 | 257 | 273 | -16 | 4 | |
3. | A | Češka | 3 | 1 | 2 | 245 | 294 | -49 | 4 |
- Prvi meč će biti odigran 25. jula 2021.
- Pravila pri klasifikovanju na tabeli: 1. Osvojeni bodovi, 2. Međusobni skor, 3. Međusobna razlika, 4. Međusobni broj datih koševa.
Eliminaciona runda[uredi | uredi izvor]
Žreb[uredi | uredi izvor]
Poz. | Grp. | Reprezentacija | IG | D | I | P+ | P- | Razl. | Bod. | Kvalifikacije |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | C | Slovenija | 3 | 3 | 0 | 329 | 268 | +61 | 6 | Povlašćeni tim |
2 | A | Francuska | 3 | 3 | 0 | 259 | 215 | +44 | 6 | Povlašćeni tim |
3 | B | Australija | 3 | 3 | 0 | 259 | 226 | +33 | 6 | Povlašćeni tim |
4 | A | Sjedinjene Države | 3 | 2 | 1 | 315 | 233 | +82 | 5 | Povlašćeni tim |
5 | B | Italija | 3 | 2 | 1 | 255 | 239 | +16 | 5 | Ne povlašćeni tim |
6 | C | Španija | 3 | 2 | 1 | 256 | 243 | +13 | 5 | Ne povlašćeni tim |
7 | C | Argentina | 3 | 1 | 2 | 268 | 276 | -8 | 4 | Ne povlašćeni tim |
8 | B | Nemačka | 3 | 1 | 2 | 257 | 273 | -16 | 4 | Ne povlašćeni tim |
Četvrtfinale | Polufinale | Finale | ||||||||
3. avgust | ||||||||||
Italija | 75 | |||||||||
5. avgust | ||||||||||
Francuska | 84 | |||||||||
Francuska | 90 | |||||||||
3. avgust | ||||||||||
Slovenija | 89 | |||||||||
Slovenija | 94 | |||||||||
7. avgust | ||||||||||
Nemačka | 70 | |||||||||
Francuska | 82 | |||||||||
3. avgust | ||||||||||
Sjedinjene Države | 87 | |||||||||
Španija | 81 | |||||||||
5. avgust | ||||||||||
Sjedinjene Države | 95 | |||||||||
Sjedinjene Države | 97 | |||||||||
3. avgust | ||||||||||
Australija | 78 | Treće mesto | ||||||||
Australija | 97 | |||||||||
7. avgust | ||||||||||
Argentina | 59 | |||||||||
Slovenija | 93 | |||||||||
Australija | 107 | |||||||||
Četvrtfinale[uredi | uredi izvor]
3. avgust 2021. 1/4
|
Slovenija | 94–70 | Nemačka | Tokio |
---|---|---|---|---|
10:00 | Četvrtine: '25:14, 19:23, 22:17, 28:16 | |||
Poeni: Dragić 27 Skokovi: Tobej 11 Asistencije: Dončić 11 |
Izveštaj | Poeni: Maodo Lo 11 Skokovi: Bonga 7 Asistencije: Bonga 3 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Ademir Zurapović (BIH), Metju Kalio (KAN), Omar Bermundez (MEK) |
3. avgust 2021. 1/4
|
Španija | 81–95 | Sjedinjene Države | Tokio |
---|---|---|---|---|
13:40 | Četvrtine: 21:19, 22:24, 20:26, 18:26 | |||
Poeni: Rubio 38 Skokovi: Ernangomez 10 Asistencije: Ernangomez 3 |
Izveštaj | Poeni: Durant 29 Skokovi: Buker 9 Asistencije: Buker, Holidej 5 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Giljerme Lokateli (BRA), Johan Roso (FRA), Majkl Vajland (KAN) |
3. avgust 2021. 1/4
|
Italija | 75–84 | Francuska | Tokio |
---|---|---|---|---|
17:20 | Četvrtine: 25:20, 17:23, 12:21, '21:20 | |||
Poeni: Fontekio 23 Skokovi: Galinari 10 Asistencije: Pajola 6 |
Izveštaj | Poeni: Gober 22 Skokovi: Batum 14 Asistencije: De Kolo 7 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Roberto Vaskez (PRI), Huan Fernandez (ARG), Stiven Anderson (SAD) |
3. avgust 2021. 1/4
|
Australija | 97–59 | Argentina | Tokio |
---|---|---|---|---|
21:00 | Četvrtine: 18:22, 21:11, 21:15, 37:11 | |||
Poeni: Mils 18 Skokovi: Kej 10 Asistencije: Ingls 7 |
Izveštaj | Poeni: Laprovitola 16 Skokovi: Dek 10 Asistencije: Kampaco 5 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Antonio Konde (ŠPA), Aleksandar Glišić (SRB), Martinjš Kozlovskis (LET) |
Polufinale[uredi | uredi izvor]
5. avgust 2021. 1/2
|
Sjedinjene Države | 97–78 | Australija | Tokio |
---|---|---|---|---|
13:15 | Četvrtine: 18:24, 24:21, 32:10, 23:23 | |||
Poeni: Durant 23 Skokovi: Durant 9 Asistencije: Holidej 8 |
Izveštaj | Poeni: Mils 15 Skokovi: Lendejl 6 Asistencije: Mils 8 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Ademir Zurapović (BIH), Majkl Vajland (KAN), Manuel Maconi (ITA) |
5. avgust 2021. 1/2
|
Francuska | 90–89 | Slovenija | Tokio |
---|---|---|---|---|
20:00 | Četvrtine: 27:29, 15:15, 29:21, 19:24 | |||
Poeni: De Kolo 25 Skokovi: Gober 16 Asistencije: De Kolo 5 |
Izveštaj | Poeni: Tobej 23 Skokovi: Dončić 10 Asistencije: Dončić 18 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Giljerme Lokateli (BRA), Huan Fernandez (ARG), Martinjš Kozlovskis (LET) |
Meč za treće mesto[uredi | uredi izvor]
7. avgust 2021. 3. mesto
|
Slovenija | 93–107 | Australija | Tokio |
---|---|---|---|---|
20:00 | Četvrtine: 19:20, 26:33, 22:25, 26:29 | |||
Poeni: Dončić 22 Skokovi: Dončić 8 Asistencije: Dončić 7 |
Izveštaj | Poeni: Mils 42 Skokovi: Ingls 9 Asistencije: Mils 9 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Roberto Vaskez (PRI), Johan Roso (FRA), Metju Kalio (KAN) |
Finale[uredi | uredi izvor]
7. avgust 2021. 1. mesto
|
Francuska | 82–87 | Sjedinjene Države | Tokio |
---|---|---|---|---|
11:30 | Četvrtine: 18:22, 21:22, 24:27, 19:16 | |||
Poeni: Furnije, Gober 16 Skokovi: Gober 8 Asistencije: De Kolo 7 |
Izveštaj | Poeni: Durant 29 Skokovi: Tejtum 7 Asistencije: Grin 5 |
Arena: Saitama Super arena Sudije: Giljerme Lokateli (BRA), Ademir Zurapović (BIH), Majkl Vajland (KAN) |
2° mesto Francuska |
Pobednik Olimpijskog turnira u košarci za muškarce 2020. godine SAD 16° titula |
3° mesto Australija |
Konačne pozicije[uredi | uredi izvor]
Poz. | Reprezentacija[10] | Rezultat |
---|---|---|
Sjedinjene Države | ||
Francuska | ||
Australija | ||
4 | Slovenija | |
5 | Italija | |
6 | Španija | |
7 | Argentina | |
8 | Nemačka | |
9 | Češka | |
10 | Nigerija | |
11 | Japan | |
12 | Iran |
Vidi još[uredi | uredi izvor]
Reference[uredi | uredi izvor]
- ^ „IOC announces dates for basketball events at Tokyo Games”. fiba.basketball. Pristupljeno 17. 7. 2020.
- ^ „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee”. olympic.org. Pristupljeno 24. 3. 2020.
- ^ „Qualification for Olympic Games”. FIBA. Pristupljeno 10. 11. 2017.
- ^ Stein, Mark (2. 5. 2017). „USA Basketball to use non-NBA players for qualifying after FIBA changes”. ESPN. Pristupljeno 10. 11. 2017.
- ^ „Competition System”. fiba.basketball. Pristupljeno 2. 2. 2021.
- ^ „Basketball Competition Schedule”. Tokyo 2020. Pristupljeno 18. 7. 2020.
- ^ „Tokyo 2020 Olympic Basketball Tournaments Draw set for February 2nd”. fiba.basketball. Pristupljeno 29. 1. 2021.
- ^ „Groups confirmed for Tokyo 2020 Olympic Basketball Tournaments”. fiba.basketball. Pristupljeno 2. 2. 2021.
- ^ „Record number of women to referee major FIBA events this summer”. fiba.basketball. Pristupljeno 31. 3. 2021.
- ^ „Tournament Summary” (PDF). olympics.com. Arhivirano iz originala (PDF) 30. 07. 2021. g. Pristupljeno 30. 7. 2021.