Yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailut 2024 olivat 26:nnet yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailut. Ne järjestettiin 7.–12. kesäkuuta 2024 Roomassa, Italiassa. Kilpailupaikkana toimi Rooman olympiastadion.[1] Vuoden 2024 kisat olivat kolmannet Italiassa järjestetyt yleisurheilun EM-kisat.
Laji
|
Kultaa
|
Hopeaa
|
Pronssia
|
100 m
|
Lamont Marcell Jacobs Italia |
10,02 SB
|
Chituru Ali Italia |
10,05 PB
|
Romell Glave Iso-Britannia |
10,06
|
200 m
|
Timothé Mumenthaler Sveitsi |
20,28 EU23L
|
Filippo Tortu Italia |
20,41
|
William Reais Sveitsi |
20,47
|
400 m
|
Alexander Doom Belgia |
44,15 NR, CR
|
Charles Dobson Iso-Britannia |
44,38 PB
|
Liemarvin Bonevacia Alankomaat |
44,88 SB
|
800 m
|
Gabriel Tual Ranska |
1.44,87
|
Mohamed Attaoui Espanja |
1.45,20
|
Catalin Tecuceanu Italia |
1.45,40
|
1 500 m
|
Jakob Ingebrigtsen Norja |
3.31,95 CR
|
Jochem Vermeulen Belgia |
3.33,30 PB
|
Pietro Arese Italia |
3.33,34
|
5 000 m
|
Jakob Ingebrigtsen Norja |
13.20,11 SB
|
George Mills Iso-Britannia |
13.21,38
|
Dominic Lokinyomo Lobalu Sveitsi |
13.21,61
|
10 000 m
|
Dominic Lokinyomo Lobalu Sveitsi |
28.00,32
|
Yann Schrub Ranska |
28.00,48 SB
|
Thierry Ndikumwenayo Espanja |
28.00,96
|
Puolimaraton
|
Yemaneberhan Crippa Italia |
1.01.03 CR
|
Pietro Riva Italia |
1.01.04 SB
|
Amanal Petros Saksa |
1.01.07
|
Italia |
3.03.34
|
Israel |
3.04.09
|
Saksa |
3.05.33
|
110 m aitajuoksu
|
Lorenzo Simonelli Italia |
13,05 EL
|
Enrique Llopis Espanja |
13,16 PB
|
Jason Joseph Sveitsi |
13,43
|
400 m aitajuoksu
|
Karsten Warholm Norja |
46,98 CR
|
Alessandro Sibilion Italia |
47,50 NR
|
Carl Bengtström Ruotsi |
47,94 NR
|
3 000 m estejuoksu
|
Alexis Miellet Ranska |
8.14,01 PB
|
Djilali Bedrani Ranska |
8.14,36
|
Karl Bebendorf Saksa |
8.14,41 PB
|
20 km kävely
|
Perseus Karlström Ruotsi |
1.19.13
|
Paul McGrath Espanja |
1.19.31
|
Francesco Fortunato Italia |
1.19.54 SB
|
4 × 100 m
|
Italia Matteo Melluzzo Marcell Jacobs Lorenzo Patta Filippo Tortu |
37,82 EL
|
Alankomaat Elvis Afrifa Taymir Burnet Xavi Mo-Ajok Nsikak Ekpo |
38,46
|
Saksa Kevin Kranz Owen Ansah Deniz Almas Lucas Ansah-Peprah |
38,52
|
4 × 400 m
|
Belgia Jonathan Sacoor Robin Vanderbemden Dylan Borlée Alexander Doom |
2.59,84 EL
|
Italia Luca Sito Vladimir Aceti Riccardo Meli Edoardo Scotti |
3.00,81 SB
|
Saksa Manuel Sanders Jean Paul Bredau Marc Koch Emil Agyekum |
3.00,82 SB
|
Korkeushyppy
|
Gianmarco Tamberi Italia |
237 CR
|
Vladyslav Lavskyy Ukraina |
229 PB
|
Oleh Doroshchuk Ukraina |
226
|
Seiväshyppy
|
Armand Duplantis Ruotsi |
610 CR
|
Emmanouil Karalis Kreikka |
587 PB
|
Ersu Şaşma Turkki |
582 =SB
|
Oleg Zernikel Saksa |
582 SB
|
Pituushyppy
|
Miltiádis Tentóglou Kreikka |
865 CR, PB
|
Mattia Furlani Italia |
838 WU20R
|
Simon Ehammer Sveitsi |
831
|
Kolmiloikka
|
Jordan Díaz Espanja |
18,18 CR
|
Pedro Pichardo Portugali |
18,04 NR
|
Thomas Gogois Ranska |
17,38 PB
|
Kuulantyöntö
|
Leonardo Fabbri Italia |
22,45 CR
|
Filip Mihaljević Kroatia |
21,20
|
Michał Haratyk Puola |
20,94 SB
|
Kiekonheitto
|
Kristjan Čeh Slovenia |
68,08
|
Lukas Weißhaidinger Itävalta |
67,70
|
Mykolas Alekna Liettua |
67,48
|
Moukarinheitto
|
Wojciech Nowicki Puola |
80,95 SB
|
Bence Halász Unkari |
80,49 SB
|
Myh’ailo Kokhan Ukraina |
80,18
|
Keihäänheitto
|
Jakub Vadlejch Tšekki |
88,65 SB
|
Julian Weber Saksa |
85,94
|
Oliver Helander Suomi |
85,75 SB
|
Kymmenottelu
|
Johannes Erm Viro |
8764 PB
|
Sander Skotheim Norja |
8635 PB
|
Makenson Gletty Ranska |
8604 PB
|
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras
|
|
Laji
|
Kultaa
|
Hopeaa
|
Pronssia
|
100 m
|
Dina Asher-Smith Iso-Britannia |
10,99
|
Ewa Swoboda Puola |
11,03
|
Zaynab Dosso Italia |
11,03
|
200 m
|
Mujinga Kambundji Sveitsi |
22,49
|
Daryll Neita Iso-Britannia |
22,50
|
Helène Parisot Ranska |
22,63 PB
|
400 m
|
Natalia Kaczmarek Puola |
48,98 EL, NR
|
Rhasidat Adeleke Irlanti |
49,07 EU23L
|
Lieke Klaver Alankomaat |
50,08 SB
|
800 m
|
Keely Hodgkinson Iso-Britannia |
1.58,65
|
Gabriela Gajanová Slovakia |
1.58,79 SB
|
Anaïs Bourgoin Ranska |
1.59,30
|
1 500 m
|
Ciara Mageean Irlanti |
4.04,66
|
Georgia Bell Iso-Britannia |
4.05,33
|
Agathe Guillemot Ranska |
4.05,69
|
5 000 m
|
Nadia Battocletti Italia |
14.35,29 CR
|
Karoline Bjerkeli Grøvdal Norja |
14.38,62 PB
|
Marta García Espanja |
14.38,62 PB
|
10 000 m
|
Nadia Battocletti Italia |
30.51,32 NR
|
Diane van Es Alankomaat |
30.57,24 PB
|
Megan Keith Iso-Britannia |
31.04,77
|
Puolimaraton
|
Karoline Bjerkeli Grøvdal Norja |
1.08.09 CR
|
Joan Chelimo Melly Romania |
1.08.55
|
Calli Hauger-Thackery Iso-Britannia |
1.08.58
|
Iso-Britannia |
3.29.01
|
Saksa |
3.31.59
|
Espanja |
3.33.16
|
100 m aitajuoksu
|
Cyréna Samba-Mayela Ranska |
12,31 CR, NR
|
Ditaji Kambundji Sveitsi |
12,40 NR
|
Pia Skrzyszowska Puola |
12,42 PB
|
400 m aitajuoksu
|
Femke Bol Alankomaat |
52,49 CR
|
Louise Maraval Ranska |
54,23 PB
|
Cathelijn Peeters Alankomaat |
54,37
|
3 000 m estejuoksu
|
Alice Finot Ranska |
9.16,22
|
Gesa Felicitas Krause Saksa |
9.18,06
|
Elizabeth Bird Iso-Britannia |
9.18,39 SB
|
20 km kävely
|
Antonella Palmisano Italia |
1.28.09
|
Valentina Trapletti Italia |
1.28.37 PB
|
Ljudmyla Oljanovska Ukraina |
1.28.48 SB
|
4 × 100 m
|
Iso-Britannia Dina Asher-Smith Desirèe Henry Amy Hunt Daryll Neita |
41,91 EL
|
Ranska Orlann Oliere Gémima Joseph Hélène Parisot Sarah Richard |
42,15 SB
|
Alankomaat Nadine Visser Marije van Hunenstijn Minke Bisschops Tasa Jiya |
42,46
|
4 × 400 m
|
Alankomaat Lieke Klaver Cathelijn Peeters Lisanne de Witte Femke Bol |
3.22,39 EL
|
Irlanti Sophie Becker Rhasidat Adeleke Phil Healy Sharlene Mawdsley |
3.22,71 NR
|
Belgia Naomi Van Den Broeck Imke Vervaet Cynthia Bolingo Helena Ponette |
3.22,95 SB
|
Korkeushyppy
|
Jaroslava Mahutših’ Ukraina |
201
|
Angelina Topić Serbia |
197
|
Iryna Heraštšenko Ukraina |
195 SB
|
Seiväshyppy
|
Angelica Moser Sveitsi |
478 =NR
|
Aikateríni Stefanídi Kreikka |
473 SB
|
Molly Caudery Iso-Britannia |
473
|
Pituushyppy
|
Malaika Mihambo Saksa |
722 WL
|
Larissa Iapichino Italia |
694 EU23L
|
Agate de Sousa Portugali |
691 SB
|
Kolmiloikka
|
Ana Peleteiro Espanja |
14,85 EL
|
Tuğba Danışmaz Turkki |
14,57 NR
|
Ilionis Guillaume Ranska |
14,43 PB
|
Kuulantyöntö
|
Jessica Schilder Alankomaat |
18,77
|
Jorinde van Klinken Alankomaat |
18,67 SB
|
Yemisi Ogunleye Saksa |
18,62
|
Kiekonheitto
|
Sandra Elkasević Kroatia |
67,04 SB
|
Jorinde van Klinken Alankomaat |
65,99 SB
|
Liliana Cá Portugali |
64,53
|
Moukarinheitto
|
Sara Fantini Italia |
74,18 SB
|
Anita Włodarczyk Puola |
72,92 SB
|
Rose Loga Ranska |
72,68 PB
|
Keihäänheitto
|
Victoria Hudson Itävalta |
64,62
|
Adriana Vilagoš Serbia |
64,42 EU23L
|
Marie-Therese Obst Norja |
63,50 PB
|
Seitsenottelu
|
Nafissatou Thiam Belgia |
6848 CR
|
Auriana Lazraq-Khlass Ranska |
6635 PB
|
Noor Vidts Belgia |
6596 PB
|
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras
|
|
Lähde[2]
Isäntämaa