Európska liga UEFA 2009/2010
Európska liga UEFA 2009/2010 | |
Sezóna 2009/2010 | |
---|---|
Začiatok sezóny | Kvalifikácia: 2. júl - 27. august 2009 Finálna časť: 17. september 2009 - 12. máj 2010 |
Víťaz | Atlético Madrid (1. titul) |
2. miesto | Fulham |
Podrobnosti sezóny | |
Počet mužstiev | Finálna časť: 48 + 8 Celkovo: 159 |
Odohraté zápasy | 205 |
Počet gólov | 539 (2,63 na zápas) |
Najlepší strelec | Claudio Pizarro (Werder Bremen) Óscar Cardozo (Benfica) (9 gólov) |
Európska liga UEFA 2009/2010 je prvý ročník futbalovej Európskej ligy, ktorá je nástupníckou súťažou Pohára UEFA, ktorý existoval 39 rokov.
Finále sa hralo v Hamburgu na štadióne HSH Nordbank Arena.
Prideľovanie tímov[upraviť | upraviť zdroj]
192 tímov z 53 asociácii UEFA sa zúčastnilo Európskej ligy UEFA 2009/2010. Víťaz posledného ročníka FK Šachtar Doneck má istý postup do skupinovej fázy.
Základná schéma prideľovania počtu tímov (Držiteľ titulu sa nepočíta):
- Asociácie na 1. – 6. mieste nasadia tri tímy
- Asociácie na 7. – 9. mieste nasadia štyri tímy
- Asociácie na 10. – 53. mieste nasadia tri tímy, Lichtenštajnsko, Andorra, San Maríno nasadia len jeden tím.
Rozdelenie tímov[upraviť | upraviť zdroj]
1. predkolo (46 tímov)[upraviť | upraviť zdroj]
- 14 vicemajstrov líg (asociácií na 37. – 51. mieste s výnimkou Lichtenštajnska)
- 29 tímov na treťom mieste v lige (asociácií na 22. – 51. mieste s výnimkou Lichtenštajnska)
- 3 tímy z Fair Play iniciatívy
2. predkolo (80 tímov)[upraviť | upraviť zdroj]
- 23 tímov z 1. predkola
- 24 víťazov pohárov (asociácií na 30. – 53. mieste)
- 18 vicemajstrov líg (asociácií na 19. – 36. mieste)
- 6 tímov na treťom mieste v lige (asociácií na 16. – 21. mieste)
- 6 tímov na štvrtom mieste v lige (asociácií na 10. – 15. mieste)
- 3 tímy na piatom mieste v lige (asociácií na 7. – 9. mieste)
3. predkolo (70 tímov)[upraviť | upraviť zdroj]
- 40 víťazov 2. predkola
- 12 víťazov pohárov (asociácií na 18. – 29. mieste)
- 3 vicemajstri (asociácií na 16. – 18. mieste)
- 6 tímov na treťom mieste v lige (asociácií na 10. – 15. mieste)
- 3 tímy na štvrtom mieste v lige (asociácií na 7. – 9. mieste)
- 3 tímy na piatom mieste v lige (asociácií na 4. – 6. mieste) vrátane víťaza francúzskeho pohára.
- 3 tímy na šiestom mieste v lige (asociácií na 1. – 3. mieste)
4. predkolo (76 tímov)[upraviť | upraviť zdroj]
- 35 víťazov 3. predkola
- 17 víťazov pohárov (asociácií na 1. – 17. mieste)
- 3 tímy na treťom mieste v lige (asociácií na 7. – 9. mieste)
- 3 tímy na štvrtom mieste v lige (asociácií na 4. – 6. mieste)
- 3 tímy na piatom mieste v lige (asociácií na 1. – 3. mieste)
- 15 porazených tímov v treťom predkole Ligy majstrov
Skupinová fáza (48 tímov)[upraviť | upraviť zdroj]
- 38 víťazov play-off kola
- 10 porazených v play-off kole Ligy majstrov
Finálová fáza (32 tímov)[upraviť | upraviť zdroj]
- 12 víťazov skupín
- 12 tímov na 2. miestach v skupinách
- 8 tímov na 3. miestach v skupinách Ligy majstrov
Tímy[upraviť | upraviť zdroj]
Kalendár[upraviť | upraviť zdroj]
Fáza | Kolo | Dátum žrebu | Prvé zápasy | Druhé zápasy |
---|---|---|---|---|
Kvalifikácia | 1. predkolo | 22. jún 2009 | 2. júl 2009 | 9. júl 2009 |
2. predkolo | 16. júl 2009 | 23. júl 2009 | ||
3. predkolo | 17. júl 2009 | 30. júl 2009 | 6. august 2009 | |
4. predkolo | 7. august 2009 | 20. august 2009 | 27. august 2009 | |
Skupinová fáza | 1. kolo | 28. august 2009 | 17. september 2009 | |
2. kolo | 1. október 2009 | |||
3. kolo | 22. október 2009 | |||
4. kolo | 5. november 2009 | |||
5. kolo | 2. – 3. december 2009 | |||
6. kolo | 16. – 17. december 2009 | |||
Vyraďovacia fáza | Šestnásťfinále | 18. december 2009 | 18. február 2010 | 25. február 2010 |
Osemfinále | 11. marec 2010 | 18. marec 2010 | ||
Štvrťfinále | 19. marec 2010 | 1. apríl 2010 | 8. apríl 2010 | |
Semifinále | 22. apríl 2010 | 29. apríl 2010 | ||
Finále | 12. máj 2010 - HSH Nordbank Arena, Hamburg |
Zápasy[upraviť | upraviť zdroj]
1. predkolo[upraviť | upraviť zdroj]
Úvodné zápasy sa odohrali 2. júla, odvety 9. júla.
Domáci (v 1. zápase) | Celkový výsledok | Hostia (v 1. zápase) | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Sutjeska Nikšić | 2:3 | MTZ-RIPO | 1:1 | 1:2 |
Lahti | 4:3 | Dinamo Tirana | 4:1 | 0:2 |
Grevenmacher | 0:6 | Vėtra | 0:3 | 0:3 |
NSÍ Runavík | 1:6 | Rosenborg | 0:3 | 1:3 |
Szombathelyi Haladás | 2:2(pk) | Irtysh | 1:0 | 1:2 |
Sligo Rovers | 2:3 | Vllaznia | 1:2 | 1:1 |
Olimpi Rustavi | 4:0 | B36 Tórshavn | 2:0 | 2:0 |
Anorthosis | 7:1 | Käerjéng | 5:0 | 2:1 |
Slaven Belupo | 1:0 | Birkirkara | 1:0 | 0:0 |
FC Zimbru Chişinău | 3:2 | Okzhetpes | 1:2 | 2:0 |
Lisburn Distillery | 1:11 | Zestaponi | 1:5 | 0:6 |
Helsingborg | 4:2 | MIKA | 3:1 | 1:1 |
Valletta | 5:2 | Keflavík | 3:0 | 2:2 |
Dinaburg | 2:1 | Nõmme Kalju | 2:1 | 0:0 |
Budućnost | 1:2 | Polonia Varšava | 0:2 | 1:0 |
Narva Trans | 1:6 | Rudar Velenje | 0:3 | 1:3 |
Motherwell | 3:1 | Llanelli | 0:1 | 3:0 |
Banants | 1:2 | Široki Brijeg | 0:2 | 1:0 |
Spartak Trnava | 5:2 | Inter Baku | 2:1 | 3:1 |
Dinamo Minsk | 3:2 | Renova | 2:1 | 1:1 |
Randers | 7:0 | Linfield | 4:0 | 3:0 |
Simurq Zaqatala | 0:4 | Bnei Yehuda | 0:1 | 0:3 |
Fram | 4:2 | The New Saints | 2:1 | 2:1 |
2. predkolo[upraviť | upraviť zdroj]
Úvodné zápasy sa odohrali 16. júla, odvety 23. júla.
3. predkolo[upraviť | upraviť zdroj]
Úvodné zápasy sa odohrali 30. júla, odvety 6. augusta.
4. predkolo[upraviť | upraviť zdroj]
Úvodné zápasy sa odohrali 20. augusta, odvety 27. augusta.
Hlavná fáza[upraviť | upraviť zdroj]
- Žreb základných skupín sa uskutočnil 28. augusta 2009 v Monaku.
Skupina A[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina B[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina C[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina D[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina E[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina F[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina G[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina H[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina I[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina J[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina K[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Skupina L[upraviť | upraviť zdroj]
|
|
Play-off[upraviť | upraviť zdroj]
Šestnásťfinále[upraviť | upraviť zdroj]
Úvodné zápasy sa odohrali 18. februára, odvety 25. februára.
Domáci (v 1. zápase) | Celkový výsledok | Hostia (v 1. zápase) | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Rubin Kazaň | 3:0 | Hapoel Tel Aviv | 3:0 | 0:0 |
Athletic Bilbao | 1:5 | Anderlecht | 1:1 | 0:4 |
FC Kodaň | 2:6 | Olympique Marseille | 1:3 | 1:3 |
Panathinaikos | 6:4 | AS Rím | 3:2 | 3:2 |
Atlético Madrid | 3:2 | Galatasaray | 1:1 | 2:1 |
Ajax Amsterdam | 1:2 | Juventus | 1:2 | 0:0 |
Club Brugge | 1:3 | Valencia | 1:0 | 0:3 pp |
Fulham | 3:2 | Šachtar Doneck | 2:1 | 1:1 |
Liverpool | 4:1 | Unirea Urziceni | 1:0 | 3:1 |
Hamburger | 3:3 | PSV Eindhoven | 1:0 | 2:3 |
Villarreal | 3:6 | Wolfsburg | 2:2 | 1:4 |
Standard Liège | 3:2 | Salzburg | 3:2 | 0:0 |
Twente | 2:4 | Werder Brémy | 1:0 | 1:4 |
Lille | 3:2 | Fenerbahçe | 2:1 | 1:1 |
Everton | 2:4 | Sporting | 2:1 | 0:3 |
Hertha | 1:5 | Benfica | 1:1 | 0:4 |
Osemfinále[upraviť | upraviť zdroj]
Zápasy sa odohrali 11. marca, odvety 18. marca.
Domáci (v 1. zápase) | Celkový výsledok | Hostia (v 1. zápase) | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Hamburger | 6:5 | Anderlecht | 3:1 | 3:4 |
Rubin Kazaň | 2:3 | Wolfsburg | 1:1 | 1:2 pp |
Atlético Madrid | 2:2 | Sporting | 0:0 | 2:2 |
Benfica | 3:2 | Olympique Marseille | 1:1 | 2:1 |
Panathinaikos | 1:4 | Standard Liège | 1:3 | 0:1 |
Lille | 1:3 | Liverpool | 1:0 | 0:3 |
Juventus | 4:5 | Fulham | 3:1 | 1:4 |
Valencia | 5:5 | Werder Brémy | 1:1 | 4:4 |
Štvrťfinále[upraviť | upraviť zdroj]
Zápasy sa odohrali 1. apríla, odvety 8. apríla.
Domáci (v 1. zápase) | Celkový výsledok | Hostia (v 1. zápase) | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Fulham | 3:1 | Wolfsburg | 2:1 | 1:0 |
Hamburger | 5:2 | Standard Liège | 2:1 | 3:1 |
Valencia | 2:2 | Atlético Madrid | 2:2 | 0:0 |
Benfica | 3:5 | Liverpool | 2:1 | 1:4 |
Semifinále[upraviť | upraviť zdroj]
Zápasy sa odohrali 22. apríla, odvety 29. apríla.
Domáci (v 1. zápase) | Celkový výsledok | Hostia (v 1. zápase) | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Hamburger | 1:2 | Fulham | 0:0 | 1:2 |
Atlético Madrid | 2:2 | Liverpool | 1:0 | 1:2 |
Finále[upraviť | upraviť zdroj]
12. máj 2010 | Atlético Madrid | 2-1(pp) | Fulham | HSH Nordbank Arena, HSH Nordbank Arena |
20:45 | 32. 116. Diego Forlán | 1-1 | 37. Simon Davies | Divákov: 49 000 Rozhodca: Nicola Rizzoli (Taliansko) |
Víťaz Európskej ligy UEFA 2009/2010 |
Atlético Madrid |